Jelgava: Tornī skatāma Imanta Lancmaņa gleznu izstāde “Ainavas un klusās dabas”

Jelgavas Sv.Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē no 2023.gada 3.oktobra skatāma Imanta Lancmaņa gleznu izstāde “Ainavas un klusās dabas”.

Izstādes darbu autors Imants Lancmanis Latvijas sabiedrībā ir atpazīstams daudzās jomās - mākslas zinātnieks, gleznotājs, ilggadējs Rundāles pils muzeja direktors, heraldikas, mākslas un arhitektūras pieminekļu restaurācijas speciālists, vairāku monogrāfiju un katalogu autors, Latvijas Zinātņu akadēmijas goda loceklis, apbalvots ar Triju zvaigžņu ordeni un Atzinības krustu. I.Lancmanis ir saņēmis Francijas Goda leģiona ordeni, Vācijas Nopelnu krustu, Eiropas Savienības un Eiropas mantojuma federācijas Europa nostra balvu, 2021.gadā ieguvis titulu “Eiropas gada cilvēks Latvijā”.

Imants Lancmanis dzimis 1941.gada 29.jūlijā Rīgā dzelzceļa pasta darbinieka ģimenē. Absolvējis J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolu un Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļu. Studiju laikā sāka strādāt jaunizveidotajā Bauskas Novadpētniecības muzeja filiālē – Rundāles pilī par zinātnisko līdzstrādnieku. Pēc Rundāles pils muzeja nodibināšanas 1972.gadā bija muzeja direktora vietnieks, bet kopš 1976. līdz 2019.gadam tā direktors, šajā laikā izveidojot Rundāles pili par Eiropas un pasaules mērogā ievērojamu kultūrvēstures mantojuma saglabāšanas un restaurēšanas paraugu.

Darbs muzejā un pētniecība neļāva Imantam Lancmanim nodoties glezniecībai tik bieži kā gribētos. Tai brīžiem tika atvēlētas nakts stundas un brīvās dienas, bet kopš 20.gs. 80.gadiem pievēršanās krāsu mākslai atkal ieņēma arvien nozīmīgāku vietu gleznotāja dzīves ritējumā. Tapa gleznu cikli par Kalētu klēts vēsturi, “Piektais bauslis. Revolūcija un karš” un citi. Tornī skatāmas mākslinieka gleznotās Zemgales ainavas un klusās dabas, tostarp ziedu gleznojumi. Apmeklētājiem skatāmi gan krietni seni, gan vēl līdz šim neeksponēti darbi.

Kā saka pats mākslinieks, ainava parasti viņa figurālajos darbos ir tikai fons, lai attēlotu iecerēto tēmu. Tomēr pēdējā laikā radušies dabas skati ar Zemgales plašumu un debesīm , kas plešas pāri zaļajai ainavai un atsauc atmiņā bērnību, kad mākslinieks vēlējies izzināt, kas atrodas aiz tālā horizonta. Imantam Lancmanim ir būtiskas detaļas, tādēļ priekšplāns ir smalki atainots, kas nemanāmi aizslīd pasaules telpas dziļumā, līdz sasniedz horizontā ēku pudurus, biržu skupsnas vai meža siluetu.


Kluso dabu un ziedu gleznojumos mākslinieks rūpīgi un skrupulozi attēlo katru detaļu un ziedlapiņu. Tikpat svarīga ir materialitāte, apgaismojums un ļoti jūtīgs tonālais krāsu pielietojums, bieži atgādinot 17.gadsimta holandiešu glezniecību.

Imanta Lancmaņa māksla ir pilna gaišuma, miera, iekšēja līdzsvara un harmonijas.

Izstādē Jelgavas Sv. Trīsvienības baznīcas tornī iekļauti darbi no autora kolekcijas, Latvijas Mākslinieku savienības krājuma, Zuzānu kolekcijas un vairākām privātkolekcijām. Izstāde būs skatāma līdz 3. decembrim otrdienās no pulksten 10 līdz 18, trešdienās, ceturtdienās, piektdienās un sestdienās no 10 līdz 20, bet svētdienās no pulksten 11 līdz 18. Ieejas maksa pieaugušajiem 1,50 eiro, skolēniem, studentiem, senioriem 0,80 eiro.

Vairāk informācijas www.visit.jelgava.lv


KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 14.04.2024 - 20.04.2024 Sama modināšanas svētki Koknesē Aizkraukles novada TIC
Koknesē modinās diženo Daugavas iemītnieku - Samu. Svētki Koknesē norisināsies 10. un 11.maijā. | Skatīt vairāk
Latvija
MOSTIES DABĀ Cēsu novadā! Cēsu TIC
Brīvdienu ceļevdis līdz ar pavasara ienākšanu dabā palīdzēs arī Tev mosties no ziemas miega un baudpilni tvert neskaitāmās iespējas, ko piedāvā | Skatīt vairāk
27. aprīlī - lielais Stādu tirgus Madonā Madonas TIC
Stādu tirgus Madonā jau ir kļuvis par nozīmīgu pavasara tradīciju plašā apkārtnē. Tas ir īstais starts uzsākt praktiskus pavasara darbus dārzos un | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 02.04.2024 - 16.04.2024 Iepazīsti Bauskas vecpilsētu gida pavadībā Bauskas TIC
Iepazīsti vecpilsētas vēsturi piesakot ekskursiju ar gidu! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.51657701sec.