Autors: Nataļja Sujunšalijeva
Avots: Lnmm.gov.lv
2025. gada 11. aprīlī Lietišķās mākslas un dizaina muzejā Viļņā sadarbībā ar Latvijas Nacionālo mākslas muzeju tika atklāta vērienīga Rotu mākslas biedrības izstāde “Skārien-jūtīgs”, kura būs skatāma līdz 30. jūnijam.
2024. gada pavasarī izstāde “Skārien-jūtīgs” notika Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā, izpelnoties ievērojamu atsaucību gan apmeklētāju, gan ekspertu, gan mediju vidē, ko vainagoja Latvijas sabiedrisko mediju gada balva kultūrā “Kilograms kultūras 2024” (kategorijā “Vizuālā māksla”).
Reklāma
Lietuvas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu kuratore Jurgita Ludavičiene (Jurgita Ludavičienė), kura ir arī starptautiskās rotu mākslas biennāles “METALLOphone” organizētāja, pēc izstādes apskates Rīgā ierosināja to parādīt Viļņā: “Lietuvā mums nav bieži iespēja redzēt, kas notiek Latvijas rotu mākslas ainavā. Izstāde “Skārien-jūtīgs” piedāvā patiesi plašu mūsdienu Latvijas rotu panorāmu, apvienojot nozīmīgākos māksliniekus. Turklāt viens no galvenajiem projekta akcentiem ir attiecības starp mūsdienu rotām un to nēsātājiem. Tā ir saliedēta ekspozīcija, kurā ir ne tikai objekti, bet arī video un skaņa. Skaidri redzams, ka izstādes veidotāji ieguldījuši lielu darbu — nav brīnums, ka tā ieguva apbalvojumu un tik labas atsauksmes Latvijā. Ceram, ka arī Lietuvā tā raisīs lielu interesi.”
Izstādes “Skārien-jūtīgs” (“Touch-Sensitive”) ideja balstās stāstos par cilvēkiem, viņu izvēlētajām rotām un to autoriem. Ekspozīcijā skatāmi 23 Latvijas mākslinieku oriģinālie darbi, kas parāda dažādu paaudžu un meistaru rokrakstu plašo amplitūdu, uzsverot nozares attīstību un pēctecību. Apmeklētāji tiek aicināti novērtēt mūsdienīgu izteiksmes līdzekļu daudzveidību, iepazīt katra dizainera radošo pieredzi, rotu specifiku un dažādo materiālu sinerģiju.
Mākslinieki darinājuši rotas ārstiem, diplomātiem, filologiem, gleznotājiem, pasniedzējiem, studentiem, sev, radiniekiem, kolēģiem. Tāpēc līdztekus autordarbiem ekspozīcijā kā koptēla neatņemama sastāvdaļa redzami fotogrāfa Mārtiņa Cīruļa veidotie portreti, kuros atspoguļojas rotu un to valkātāju vizuālais dialogs. Savukārt skaņu režisora Pētera Pāsa komponētā skaņas instalācija, kurā sintezēti rotu tapšanas procesa audio elementi, elektroniskās mūzikas fragmenti un rotu nēsātāju domas par rotaslietas nozīmi ikdienā, piešķir papildu dimensiju izstādē redzamajam. Vērtīgus komentārus apmeklētājiem sniedz īpaši sagatavots katalogs, kas tapis sadarbībā ar “Arctic Paper Baltic States”.
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja vadītāja Inese Baranovska par sadarbību ar Lietuvas kolēģiem saka: “Es patiesi vēlētos, lai šādi izstāžu apmaiņas projekti starp Baltijas valstīm notiktu biežāk. Zinu, ka Lietuvā, pateicoties starptautiskajai rotu mākslas biennālei “METALLOphone”, kas tiek organizēta jau kopš 2011. gada, ir laba auditorija un interese par rotu mākslu.”
Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs priecājas par produktīvo sadarbību ar Rotu mākslas biedrību un izsaka lielu pateicību Lietuvas Nacionālajam mākslas muzejam un tā komandai par iespēju parādīt izstādi Lietišķās mākslas un dizaina muzeja telpās, turpinot atklāt stāstus par rotām un to maģisko pievilcību lietuviešu skatītājiem. Tāpat muzejs pateicas saviem atbalstītājiem un sadarbības partneriem – Valsts kultūrkapitāla fondam, “Arctic Paper Baltic States” un Latvijas vēstniecībai Lietuvā.
Izstādē piedalās Rotu mākslas biedrības dalībnieki:
Māris Auniņš, Jānis Brants, Valdis Brože, Vladislavs Čistjakovs, Anna Fanigina, Ginta Grūbe, Aleksandra Federika Krastiņa, Andris Lauders, Guntis Lauders, Una Mikuda, Rasma Pušpure, Pēteris Ripa, Mārīte Rudzāte, Anita Savicka, Laura Selecka, Gints Strēlis, Jelizaveta Suska, Daria Svirel, Māris Šustiņš, Paula Treimane, Zane Vilka, Jānis Vilks, Maija Vītola-Zitmane
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.