17.–18. gs. vēsturiskais portrets no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma

No 15. marta līdz 6. maijam Latvijas Nacionālajā vēstures muzeja izstādē eksponētās gleznas, gravīras, medaļas un monētas iepazīstinās ar unikālu mākslas mantojumu, vienlaikus sniedzot ieskatu vēstures norisēs Kurzemes un Zemgales hercogistē. Izstādi veidojusi LNVM direktora vietniece krājuma darbā, mākslas vēsturniece Anita Meinarte.

Baroka laikmetā pieauga laicīgā portreta nozīme. Galvenie pasūtītāji bija Kurzemes hercogi, muižniecība, garīdznieki un turīgākie pilsētnieki. Par gleznu krājumiem Kurzemes hercogu pilīs un portretu galerijām muižu interjeros liecina tikai atsevišķi līdz mūsu dienām saglabājušies darbi. Izstādē tiks eksponēti četri 17. – 18. gs. portreti no fon Taubes dzimtas portretu galerijas Ērberģes muižā.

Savukārt baroka portretu glezniecības spožākais uzplaukums Kurzemes un Zemgales hercogistē attiecas uz 18. gs. vidu un otro pusi – hercogu Ernsta Johana Bīrona un Pētera Bīrona valdīšanas laiku, kad tur darbojās mākslinieki Leonhards Šorers, Frīdrihs Hartmans Barizjens, Johans Gotlībs Bekers u.c. mazāk pazīstami portretisti, kuru darbi arī būs eksponēti šajā izstādē.

17. – 18. gs. Kurzemes hercogu portretu gravīras veido ikonogrāfiskā ziņā nozīmīgu muzeja grafikas kolekcijas daļu un atspoguļo tālaika Eiropā valdošās stilistiskās tendences. Starp vairākiem Ketleru dinastijas hercogu portretiem izstādē būs arī divas unikālas gravīras – hercoga Jēkaba portrets, kuru pēc savas gleznas gravējis Brandenburgas kūrfirsta galma gleznotājs Matiass Cvičeks, un hercogienes Luīzes Šarlotes portrets, kuru darinājis Kēnigsbergas gravieris Johans Hermans pēc Matiasa Cvičeka zīmējuma.

Nozīmīgs izstādes akcents būs 17. – 18. gs. medaļas un Kurzemes un Zemgales hercogistē kaltās monētas ar hercogu attēliem. Pēc ilgāka pārtraukuma apmeklētāji varēs apskatīt medaļas un monētas no privātnumismāta Franciskusa Perna (1920 – 2008) LNVM 2007. gadā dāvātās kolekcijas.

_________________

LATVIJAS NACIONĀLAIS VĒSTURES MUZEJS (LNVM)
ir trešais vecākais muzejs Latvijā un vienīgais Latvijas vēstures muzejs pasaulē. Kopš dibināšanas 1869. gadā, LNVM ir kļuvis par lielāko latviešu tautas muzejisko vērtību krātuvi - tā kolekcijās ir vairāk nekā miljons priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas u. c. Latvijas vēstures liecības.
Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme.
LNVM īsteno izstāžu darbību Latvijā un ārvalstīs, veic pētniecisko darbību, organizē konferences un seminārus, sadarbojas ar Latvijas skolām, iestādēm, izdod rakstu krājumus un citas publikācijas.
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļas ir Āraišu arheoloģiskais muzejparks un „Dauderi”.

 

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 02.05.2024 - 10.05.2024 Baudi Raxtu Raxti spēka dziesmas Bauskas TIC
Iepazīsti koncertprogramma "Spēka dziesmas" Mazmežotnes muižā! | Skatīt vairāk
Latvija
Karogu brauciens | Tukumā Tukuma TIC
Visi auto entuziasti, pasākumu apmeklētāji un aktīvās atpūtas cienītāji, sarosāmies! Tiekamies Tukumā 12.maijā plkst 12:00 Pauzera pļavā! | Skatīt vairāk
Iedvesmojies laivot Bauskas novadā! Bauskas TIC
Ieskaties, kādas ir laivošanas iespējas Bauskas novadā! | Skatīt vairāk
Māmiņdienas brančs Baltvilla
Tradicionālais māmiņdienas brančs Baltvillā 12. maijā! Uzdāvini mammai svētkus un pavadi jauku laiku kopā ar ģimeni. Nepieciešama iepriekšēja | Skatīt vairāk
35 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.46436501sec.