Autors: Mārtiņš Švarcs
Avots: Gadling.com/BalticTravelnews.com
Rūpīgāk izpētot savādus keramikas diskus, kuri tikuši atrasti Fišbornas romiešu pilī Rietumsaseksā, Anglijā, vēsturnieki ir pārliecināti, ka tiks izmainīts priekšstats par seno romiešu dzīves visprivātākajiem aspektiem.
Pēdējo 50 gadu laikā veiktajos izrakumos Fišbornas pilī atrasti desmitiem keramikas trauku gabalu, kuri reiz veidojuši plakanus diskus. Arheologi sākotnēji tos nodēvēja par rotaļu vai spēļu elementiem, tomēr šāda teorija tā arī netika pierādīta. Taču tagad kāds pētījums, ko publicējis "British Medical Journal", liecina, ka tos romieši reiz izmantojuši higiēnas vajadzībām pēc tualetes apmeklējuma – līdzīgi mūsdienu tualetes papīram.
Reklāma

"Acīmredzot nāksies mainīt šo objektu klasifikāciju mūsu katalog. Pēc tam mēs pievērsīsimies zinātniskai analīzei, lai identificētu, ka tie patiešām izmantoti dibena slaucīšanai," presei pastāstījis pils kurators Dr. Robs Simons.
Jau iepriekš bijis zināms, ka šī uzdevuma paveikšanai romieši izmantojuši etiķī izmērcētus sūkļus, kurus piestiprināja uz kociņa. Keramikas diski gan nav uzskatāmi par tikpat higiēniskiem (vai komfortabliem) rīkiem, taču tie, visticamāk, bijuši diezgan piemēroti šādas funkcijas pildīšanai.
Fišborna ir lielākā seno romiešu villa Lielbritānijā. Tās celtniecība datējama ar pirmo gadsimtu mūsu ērā – ēkas grīdas reiz bijušas rotātas ar sarežģītām mozaīkām, kuras līdz mūsdienām saglabājušās izcilā stāvoklī. Vēsturnieku starpā gan nav īstas skaidrības, kas šeit dzīvojis – domājams, ka tas varētu būt vai nu kāds romiešu gubernators, vai vietējais britu vadonis. Pils nodega aptuveni 270. gadā.
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.