Foto: Exoticvacationplaces.com
Autors: Mārtiņš Švarcs
Avots: News.com.au/BalticTravelnews.com
Mišelas Marijas Robertsas sapņu kruīzs uz Havaju salām izmainīja viņas dzīvi uz visiem laikiem. Tiesa gan, negatīvā nozīmē.
Divu dēlu māmiņai, kura liktenīgajā kruīzā devās 2008. gada janvārī, vēl joprojām dienu no dienas šķiet, ka viņa atrodas uz kuģa. Robertsa jau piekto gadu sirgst ar jūras slimību.
Reklāma

"Tā ir līdzīga sajūta tai, kāda pārņem pēc ilgas griešanās valša dejā. Turklāt tā nepazūd ne uz mirkli. Tas ir briesmīgi," Robertsa pastāstījusi BBC. "Reizēm ir tik slikti, ka nepalīdz pat mierīga atpūta."
Robertsas kundzei konstatēts "Mal de Debarquement" (MdDS) jeb "krastā izcelšanās" sindroms, kas ir ļoti reti sastopams medicīnisks stāvoklis. Medicīnas literatūrā aprakstīti mazāk kā 100 šīs saslimšanas gadījumi. Pēc ASV Nacionālās Medicīnas bibliotēkas datiem, tā cilvēku var piemeklēt, kad pieraduma dēļ pie ritmiskām fona kustībām organisms vairs nespēj atkārtoti piemēroties stabiliem apstākļiem. Rezultātā cilvēks, kurš sasirdzis ar šo sindromu, ilglaicīgi izjūt "viļņošanos" pat tad, ja atrodas uz stabilas cietzemes. Citiem vārdiem – kopš tā laika, kad Robertsas kundze devās kruīzā, viņa ik dienas jūt ko līdzīgu jūras slimībai.
"Krastā izcelšanās" sindroms izsauc nogurumu, apgrūtina izziņas spēju un rada garastāvokļa maiņas. Šī kaite, mediķu prāt, nav ārstējama.
Robertsa pastāstījusi BBC, ka 2008. gada kruīza laikā viņa piedzīvojusi visai šaušalīgas izjūtas, kad vētras laikā visi apkārt esošie pasažieri grīļojušies, gāzušies no kājām un mocījušies ar jūras slimību. Taču nu apkārtējie ļaudis bieži uzskata, ka Robertsas kundze ir piedzērusies, jo sievietei ir problēmas pārvietoties taisni, turklāt viņa mēdz neskaidri izrunāt vārdus.
"Es nokāpu pa trapu, saļimu un noģību. Pēcāk devos uz lidmašīnu, lai nokļūtu mājās – visu laiku streipuļoju."
Par rakstu pārpublicēšanas noteikumiem lūdzam kontaktēties ar Travelnews.lv redakciju.