Jūrmala aicina uz izstādi «Visi ceļi ved uz Grand Hôtel Kabūrā Prusta vēdeklis»

Sākot ar 2015. gada 6. maiju Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala) apskatāma izstāde, kas ir veltīta izcilajam franču rakstniekam Marselam Prustam. Britu nozīmīgais laikraksts "Financial Times" savā 1999. gada 31. decembra numurā viņu nodēvēja par izcilāko 20. gadsimta rakstnieku.

Izstādes kuratore Helēna Demakova skaidro projekta jēgu: "Šajā nelielajā izstādē mēs centāmies laikā, kad Latvija ir Eiropas Savienības prezidējošā valsts, parādīt eiropeiskumu pēc būtības – ģēniju un viņa jutekliskās pasaules atblāzmas La Belle Époque priekšmetos un gleznās, un mūsu, latviešu, attieksmi pret romāna "Zudušo laiku meklējot" vienu no pieturvietām – Balbeku, kas mums, gluži kā Prustam, ir vieta iztēlei un atmiņām".

Prusta Balbekas prototips ir Jūrmalas sadraudzības pilsēta Kabūra. No putna lidojuma tā atgādina vēdekli – visas tās ielas satek greznajā 20. gadsimta sākuma La Belle Époque viesnīcā ar laikmetam zīmīgu nosaukumu Grand Hôtel. Viesnīca tika pārbūvēta 1907. gadā, un Parīzes prese rakstīja, ka tā iznirusi gluži kā no "1000 un vienas nakts pasakām". Tieši tur septiņas vasaras uzturējās Marsels Prusts, strādājot pie sava nemirstīgā romāna.

Jūrmalas pilsētas mērs Gatis Truksnis norāda, ka Kabūra ir uzskatāma par Jūrmalas aktīvāko sadraudzības pilsētu. Abu pilsētu sadarbība aizsākās jau 1974. gadā, un oficiālo sadraudzības līgumu noslēdza 1977.gadā. "Šajos teju jau četrdesmit gados īstenoti vairāk kā divdesmit dažādi projekti, un lauvas tiesa ir tieši kultūras projekti visdažādākos žanros. Tā ir savstarpēja bagātināšanās", uzsver pilsētas mērs.

Tieši Normandija, ieskaitot nedaudz skarbo jūras piekrasti, kļuva par Prusta romāna otrās grāmatas izjusto aprakstu īpašo tēmu. Kabūru, tās Grand Hôtel un apkārtni Rīgas Marsela Prusta biedrības valdes locekļi lūdza iemūžināt jaunajam māksliniekam Ventam Āboltiņam, un viņa darbi pēc brauciena uz Normandiju ir redzami šajā izstādē.

Visus citātus no Marsela Prusta romāna, kas lasāmi izstādē, izvēlējušies latviešu lasītāji, kuriem tā ir kārtējā jēgpilnā satikšanās ar Prusta lielo darbu un savu dzīvi attiecībā pret viņa literatūru. Par Prustu cita starpā rakstījis filozofs, žurnāla "Rīgas laiks" galvenais redaktors Uldis Tīrons, citējot kādu Prusta draugu, kurš sacījis par visām lielā romāna grāmatām: "…pēc to lasīšanas jūs vairs nevarat lasīt citas". Un piebildis no sevis: "To es arī nevaru".

Izstādi rīko Rīgas Marsela Prusta biedrība sadarbībā ar Jūrmalas pilsētu, Kabūras pilsētu, Francijas Vēstniecību Latvijā, Francijas Institūtu Latvijā, Latvijas Nacionālo Mākslas muzeju, Mākslas muzeju Rīgas Birža, Rundāles pils muzeju, Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju un Latvijas Mākslas akadēmiju.

Izstādes finansētājs ir SIA Itera, tādēļ īpašs paldies frankofonijas atbalstītājam Latvijā Jurim Savicka kungam.

Izstāde "Visi ceļi ved uz Grand Hôtel Kabūrā Prusta vēdeklis" no 6. maija līdz 7. jūnijam skatāma Jūrmalas pilsētas muzejā, Tirgoņu iela 29, Majoros, Jūrmalā. Darba laiks: P., O. – slēgts, T. – Sv. No 10.00 – 17.00. Sākot ar 16. maiju darba laiks no 10:00 – 18:00. Ieeja – bez maksas.

 

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu


 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 14.05.2025 - 17.05.2025 Muzeju naks Tukumā Tukuma TIC
Kad iestājas vakars un muzeji iemirdzas citā gaismā, atveras durvis uz stāstiem, ko ikdienā nemanām. Muzeju nakts Tukumā ar moto "Izgaismojam vērtības | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 08.05.2025 - 17.05.2025 17. maijā - EJAM VISI! pārgājienā LUBĀNĀ Madonas TIC
Pārgājienu seriāls EJAM VISI! šoreiz aicina iepazīt Lubānu: ģimenēm, nūjotājiem, dzīvnieku mīļiem kopā ar saviem četrkājainajiem draugiem, | Skatīt vairāk
 Vilkaču maratons 2025 Tukuma TIC
42 km, 2000+ augstuma metri, 13 apļi, 7 stundas. Krēsla. Āžu kalns, Tukums. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 14.05.2025 - 20.05.2025 Velo reivs Koknesē Aizkraukles novada TIC
Kaut kas tāds Koknesē vēl nav piedzīvots! 17.maijā notiks unikāls velobrauciens - velo reivs, kurš apvienos kustību, mūziku un svētku atmosfēru | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::2.96623087sec.