15. septembris vēsturē: Padomju laiku Jūrmalā sākas starpvalstu konference, kurā publiski paziņo - ASV neatzīst Latvijas okupāciju

1986. gada 15. septembrī sākās PSRS un ASV līderu konference, kuru nodēvēja par Čatokvas konferenci. Padomju Savienības puse par konferences norises vietu izraudzījās Dzintaru koncertzāli, kur arī notika konference.

Lai gan sākotnēji tā nebija iecerēts, diskusijas bija par politiskiem jautājumiem. Konferencē piedalījās arī ārzemju latviešu delegācija, kurā bija 10 Amerikas Latviešu apvienības biedri, tostarp vēlākais Saeimas deputāts Ojārs Ēriks Kalniņš. Ārzemju latvieši konferences laikā aktīvi runāja par Latvijas okupāciju un pat izmantoja Latvijas sarkanbaltsarkanos karodziņus, kurus atņēma vietējie drošībnieki. Pasākumu tolaik visnotaļ plaši un objektīvi atspoguļoja Latvijas Televīzijā. Toties PSRS galvenajos televīzijas kanālos informācija par konferenci bija gausa.

Rezonansi izraisīja ASV prezidenta vecākā konsultanta Padomju Savienības jautājumos Džeka Metloka paziņojums, nolasīts latviešu valodā, ka ASV neatzīst Latvijas okupāciju. Viņš bija viens no pirmajiem pasaulē pazīstamajiem diplomātiem, kurš uzsvēra Latvijas neatkarību no PSRS.

Iespējams, neiedziļinoties varētu teikt, ka šis notikums ir nonācis vēstures mēslainē. Tomēr nenoliedzami konference bija viens no iesākumiem okupētās Latvijas ceļā uz neatkarīgu, demokrātisku valsti.


KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 03.07.2025 - 12.07.2025 Vasaras atpūta pie ūdeņiem Ziemeļlatgalē Balvu TIC
Baudi vasaras sajūtas pie ūdeņiem - te būs idejas atpūtai Balvu novadā! | Skatīt vairāk
Latvija
"Mājas kafejnīcu dienas" Preiļu novadā Preiļu novada TIC
26. un 27. jūlijā norisināsies “Mājas kafejnīcu dienas” Preiļu novadā. Arī šogad Preiļu novads kuplā skaitā piedalās tradicionālajā | Skatīt vairāk
ROŽU SVĒTKI TUKUMĀ 2025 Tukuma TIC
Atkal kopā veidosim lielo rožu vainagu, būs floristu izstāde baznīcā, koncerti, svētku Smukumtirdziņš, Rožu vāģu parāde un citas tradicionālās | Skatīt vairāk
Pēterdienu gaidot Tukuma pusē Tukuma TIC
Tukuma novadā šajā nedēļas nogalē satiksies mūzika, stāsti un rokmūzikas kopiena. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::4.07440209sec.