TŪRISMA BIZNESS | Bizness

LRB: Par ēdināšanas nozares darbības atsākšanu un valsts atbalsta sniegšanu

Latvijas Restorānu biedrība (turpmāk – LRB) vēršas pie valdības vadītāja un atbildīgajiem ministriem, lai aicinātu nekavējoties lemt par ēdināšanas nozares darbības atsākšanu pēc “lokdauna” jeb “mājsēdes” (15.11.2021.), kā arī valsts atbalsta sniegšanu līdz ārkārtas stāvokļa beigām (15.01.2022.) un nozares atveseļošanās periodā (pēc 15.01.2022.). Ņemot vērā, ka atbalsta pasākumi ir jāsaskaņo ar Eiropas Komisiju, valdībai un nozarei ir jābūt skaidram darbības plānam vismaz trīs līdz sešus mēnešus uz priekšu!

LRB vēlas atgādināt, ka jau jūlijā aicināja Veselības ministriju (turpmāk – VM) un Ekonomikas ministriju (turpmāk – EM) savlaicīgi sagatavot viesmīlības nozares darbības un arī atbalsta plānu rudens un ziemas sezonai, paredzot skaidrus nozares darbības nosacījumus dažādas epidemioloģiskās situācijas un vakcinācijas aptveres apstākļos, vienlaikus ar ierobežojumiem lemjot arī par atbalsta pasākumu tūlītēju sniegšanu.

Diemžēl tas netika izdarīts, un, neraugoties uz vairāk nekā 95% darbinieku vakcināciju, Latvijas ēdināšanas nozare atkal ir dīkstāvē un neziņā par nākotni, kad un kādā apmērā uzņēmēji un darbinieki saņems valsts solīto atbalstu. Vēlamies atgādināt, ka rēķini un algas uzņēmējiem ir jāmaksā regulāri, un arī darbiniekiem nauda ir vajadzīga katru dienu!
LRB aicina atbildīgās ministrijas iepazīties ar citu Eiropas valstu pieredzi un pārskatīt epidemioloģiskās drošības prasības ēdināšanas uzņēmumiem, lai pēc 15. novembra nozare varētu atsākt darbību “zaļajā režīmā” pilnā apmērā. Ņemot vērā jaunākos zinātniskos pētījumus un epidemioloģisko situāciju Latvijā un Eiropas valstu praksi, ir nekavējoties jāizstrādā jauns ēdināšanas nozares darbības plāns vismaz tuvākajiem sešiem mēnešiem.

Ņemot vērā, ka rit jau otrais Covid-19 pandēmijas gads un nozari skar arvien drastiskāki ierobežojumi, LRB uzskata, ka ēdināšanas uzņēmumiem un to darbiniekiem valsts atbalsts ir jāsniedz vismaz līdz 2022. gada pavasarim:

1. Līdz 15.11.2021. valstij ir jānodrošina: 1) apgrozāmo līdzekļu granti 60% (nevis 30%) apmērā; 2) algu subsīdijas daļēji strādājošajiem darbiniekiem; 3) dīkstāves pabalsti darbiniekiem, kuriem šajā periodā nav iespējams nodrošināt darbu; 4) nodokļu maksājumu atlikšana; 5) darba nespējas lapu apmaksa no valsts; 6) valsts un pašvaldību telpu nomas maksas atlaides piemērošana.

2. Līdz 15.01.2022. valstij ir jānodrošina: 1) iespēju ēdinātājiem atsākt darbu “zaļajā režīmā” pilnā apmērā; 2) apgrozāmo līdzekļu granti 30% apmērā; 3) algu subsīdijas daļēji strādājošajiem darbiniekiem; 4) nodokļu maksājumu atlikšana; 5) darba nespējas lapu apmaksa no valsts; valsts un pašvaldību telpu nomas maksas atlaides piemērošana.

3. Vismaz līdz 04.2022. valstij ir jānodrošina: 1) iespēju ēdinātājiem strādāt “zaļajā režīmā” pilnā apmērā; 2) nodokļu maksājumu atlikšana; 3) darba nespējas lapu apmaksa no valsts; 4) valsts un pašvaldību telpu nomas maksas atlaides piemērošana.

Konceptuāli ir jābūt skaidrībai, ka valsts atbalsts nozarei turpināsies tik ilgi, kamēr pastāvēs jebkādi uzņēmējdarbības ierobežojumi. Savukārt nozares atveseļošanās stimulēšanai vidējā termiņā, Latvijai ir jāseko 21 Eiropas Savienības valstu piemēram, līdz Covid-19 pandēmijas beigām ēdinātājiem piemērojot pazemināto PVN likmi.

LRB ir atvērta arī turpmākai sadarbībai un aicina operatīvi meklēt efektīvākos ēdināšanas nozares atbalsta veidus.

LRB prezidents Jānis Jenzis

Par LRB un Latvijas viesmīlības nozari
Saskaņā VID datiem Latvijā darbojas vairāk nekā 2500 ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju, kas nodarbina aptuveni 30 tūkst. cilvēku, 5,6% no privātajā sektorā strādājošiem un 3,4% no visiem darbiniekiem Latvijā. Viesmīlības uzņēmumi ir nozīmīga tūrisma nozares, kas veido 5% no Latvijas IKP, sastāvdaļa. Latvijas viesmīlības nozare 2019. gadā, pirms Covid-19 pandēmijas, Latvijas valstij nodokļos samaksājusi 147 miljonus eiro. Arī Covid-19 pandēmijas pirmā viļņa laikā nozare nodokļos valstij samaksāja vairāk nekā 100 miljonu eiro, vairāk nekā saņēma valsts atbalstu veidā, liecina LDDK dati par 2020. gadu. Vairāk par biedrību www.lrb.lv


KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
JAUNGADA BALLE ZĀLĒ OMEGA Radisson Blu Latvija Conference & Spa Hotel
Pievienojies jautrai Jaungada sagaidīšanas ballītei mūsu lielākajā pasākumu zālē "Omega" kopā ar grupu Dziļi Violets un vakara vadītāju Kasparu | Skatīt vairāk
Latvija 130 EUR
Viesu māja “Pie vecā kalēja”  TAKA
Tā ir vieta ar senu vēsturi, jo vecā kroga ēka uzcelta Krievijas imperatores Katrīnas II valdīšanas laikā un kalpoja pasta vajadzībām. | Skatīt vairāk
Atpūtas komplekss "Lielbornes muiža" TAKA
Iedomājoties par muižu, prātā uzzīmējam kungu māju jeb pili, apkārt skaistu parku, upi vai dīķi, noteikti kādu krogu. Kāda izcila muižnieku | Skatīt vairāk
Tez Tour
NEDĒĻAS LASĪTĀKAIS
Populārakie piedāvājumi
APMEKLĒTĀKIE UZŅĒMUMI
Baltijas tūrisma objekti

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2022 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2022 1st-studio.com

 
Total Timed::0.42514086sec.