14. decembris vēsturē: šodien ļauts mērkaķoties, jo ir pērtiķu diena

14. decembrī ik gadu atzīmē Pērtiķu dienu, kas tiek veltīta banāniem un pērtiķu kultūrai. Šajā neoficiālajā svētku dienā ikvienam ļauts pamērkaķoties ar draugiem, kolēģiem vai ģimenes locekļiem. Pērtiķu dienu 2000. gadā ieviesa Mičiganas universitātes students Keisijs Sorovs (Casey Sorrow), kurš, to sagaidot, ik gadu ietērpjas pērtiķa kostīmā un ar saviem domubiedriem pārrunā ar visā pasaulē sastopamajiem pērtiķiem saistītās problēmas. Šajā dienā vari apskatīt foto galeriju, kurā Travelnews.lv redakcija Halongas līcī apciemo savvaļas pērtiķus.

Par pērtiķiem sauc lielāko daļu primātu sugas, kuras pieder pie sausdeguna pērtiķu apakškārtas. Vienkāršoti varētu teikt, ka pērtiķi ir visi tie primāti, kas nav puspērtiķi un cilvēkpērtiķi. Pasaulē ir zināmas vismaz 264 pērtiķu sugas.

Latviešu valodā vārds "pērtiķi" tiek izmantots arī, lai apzīmētu otru primātu apakškārtu — slapjdeguna pērtiķi (Strepsirrhini), lai gan šajā apakškārtā nav nevienas "īsto pērtiķu" sugas, tās visas ir puspērtiķu sugas. Sarunvalodā par pērtiķiem bieži tiek saukti gandrīz visi primāti.

Pērtiķi ir gudri un inteliģenti dzīvnieki, un, atšķirībā no cilvēkpērtiķiem, tiem parasti ir aste. Tie var būt ļoti dažādos izmēros. Mazākais ir pundurkalitrikss (Cebuella pygmaea), kas ir tikai 14—16 centimetrus garš pērtiķis bez astes un kura svars ir vien 120—140 grami. Toties lielākais ir mandrils (Mandrillus sphinx), kas ir gandrīz 1 metru garš un sver 35 kilogramus.

Daži pērtiķi dzīvo tikai kokos, bet daži dzīvo savannā. Arī ēšanas ieradumi ir atšķirīgi, bet pamatā pērtiķi barojas ar augļiem, lapām, sēklām, riekstiem, ziediem, olām un maziem dzīvniekiem, kukaiņus un zirnekļus ieskaitot.

Pērtiķiem ir kopīgas dažas izteiktas īpašības: lielākajai daļai Jaunās pasaules pērtiķu ir tvērējaste, toties zemākajiem šaurdeguna pērtiķiem astei nav tveršanas īpašību, kā arī dažām sugām vispār nav astes. Dažiem pērtiķi redz krāsaini, līdzīga kā cilvēki, toties citi redz divās vai pat vienā krāsā. Lai arī gan Jaunās pasaules pērtiķiem, gan Vecās pasaules pērtiķiem (cilvēkpērtiķus ieskaitot) ir uz priekšu vērstas acis, tomēr sejas abām grupām ir ļoti atšķirīgas. Katrai grupai ir atšķirīga deguna, vaiga kaulu un ķermeņa anatomija.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Ģimeņu diena Sajūtu parkā  Valmieras novada Tūrisma pārvalde
Sestdien, 29. jūnijā, plkst. 12.00-15.00, aicinām uz piedzīvojumiem un aizraujošām nodarbēm bagātu dienu “Sajūtu parkā” Ģimeņu dienas ietvaros! | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 30.06.2024 - 06.07.2024 Ekskursija "Tiksimies Rožu laukumā" Liepājas reģiona TIB
Katru dienu plkst. 12:00 liepājniekiem un pilsētas viesiem ir dota iespēja kopā ar zinošu gidu doties divu stundu garā pastaigā, lai iepazītu | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 04.07.2024 - 09.07.2024 Pēdējā brīža piedāvājumi uz Alikanti! Atlantic Travel
Biļetes cena (turp un atpakaļ) par 299EUR! 12/07 -19/07/24 atlikušas tikai 5 vietas! | Skatīt vairāk
no 768 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 30.06.2024 - 07.07.2024 Koncertuzvedums “Atgriežamies Latgolā” Valmieras novada Tūrisma pārvalde
6.jūlijā plkst. 20.00 aicinām uz Dikļiem, Neikenkalna dabas koncertzāli, kur notiks koncertuzvedums “Atgriežamies Latgolā”! | Skatīt vairāk
no 18 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com