24. aprīlis vēsturē: Kosmosā tiek palaists pasaulē lielākais teleskops – Habla kosmiskais teleskops

Habla kosmiskais teleskops kosmosā tika palaists 1990. gadā un ir kopīgs NASA (Ziemeļamerikas kosmosa aģentūra) un ESA (Eiropas kosmosa aģentūra) projekts, kas atrodas ārpus Zemes atmosfēras.

Šī iemesla dēļ, tas spēj nodrošināt papildu kvalitāti uzņemtajiem attēliem, jo to neietekmē zemes gaismas un arī ozona slānis. Kopš tā palaišanas, tas ir lielākais un nozīmīgākais objekts astronomijas vēsturē.

Teleskops nosaukts ASV astronoma Edvīna Habla vārdā, lai godinātu šī zinātnieka sasniegumus nozarē. Savā karjerā Habls pierādīja citu galaktiku esamību, kā arī izveidoja to klasifikāciju, kura tiek lietota vēl arvien. Tāpat Habls lika priekšnosacījumus, lai varētu pierādīt Lielā sprādziena teoriju. Habls arī noskaidroja, ka visuma vecums ir aptuveni 13 līdz 14 miljardi gadu, kas ir precīzāks mērījums nekā iepriekš minētie - 10 līdz 20 miljardi gadu.

Teleskops ik 97 minūtes apriņķo zemeslodi, kustoties ar aptuveni 8 kilometri sekundē lielu ātrumu. Tas ir veicis aptuveni 1,3 miljonus novērojumu kopš tā palaišanas orbītā. No atklājumiem izveidoti vairāk nekā 14 tūkstoši pētījumu un zinātnisku darbu. Teleskopa atmiņa satur gandrīz 140 terabaitus informācijas, šobrīd radot vairāk nekā 10 terabaitus jaunas informācijas gadā. Teleskopa pilna masa pielīdzināma 12 tonnām, kas ir divu pieaugušu ziloņu svars un tas ir 13,3 metru garš.

Habla teleskops kosmosā tika palaists ar Space Shuttle Discovery misijā STS-31. Teleskopa apkopei tika rīkotas četras kosmoplānu misijas, lai nomainītu nolietojušos mezglus un uzlabotu instrumentus. Tā uzturēšanā ir jau iztērēti 2 miljardi dolāru.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
JAUNUMS - Toskāna,cena no 579 eur! Itaka Latvia
Toskāna valdzina ar viļņojošām kalnu ainavām, saulainām vīna dārzu terasēm un šarmantiem viduslaiku ciematiem. | Skatīt vairāk
no 579 EUR
Vaboles muižas parks TAKA
Vaboles parks ir veidots kā ainavu jeb angļu stila grāfu Plāteru-Zībergu pusmuižas parks (19. gs.). | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 05.07.2025 - 10.07.2025 Jaundomes muižas svētki  Krāslavas TIC
5.jūlijā, Ezernieku pagastā norisināsies Jaundomes muižas svētki. Pasākumā norisināsies koncerts, loterija, degustācija, atrakcijas, kā arī nakts | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 22.06.2025 - 08.07.2025 Aicinām Tevi doties jūras ceļojumā! Latvia Tours
COSTA CRUISES nav tikai kruīza kompānija – tā ir leģenda ar vairāk nekā 70 gadu pieredzi, kas savieno klasisku itāļu stilu ar mūsdienu komfortu | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com