Rīgas Motormuzejā prezentēs RAF-977 E "Latvija"

Šodien, 2013. gada 31. janvārī pulksten 16:00 Rīgas Motormuzejā prezentēs pirms 50 gadiem Latvijas amatnieku ražoto un restaurēto mikroautobusu RAF - 977E "Latvija". Savā pirmajā dzīvē 1963. gadā ražotais "busiņš" kalpoja  Valmieras slimnīcas vajadzībām, bet pēc norakstīšanas tā "darba mūžs" varēja beigties kādā no pārkausēšanas krāsnīm. Laimīgā kārtā mikroautobusu atrada un kā vērtīgu eksemplāru atzina Rīgas Motormuzeja darbinieki. Divus gadus norisinājās rūpīga auto restaurācija, pēc kuras vecākais tūrisma un atpūtas mikroautobuss RAF - 977E "Latvija" ieņemts goda vietu Rīgas Motormuzeja spēkratu kolekcijā.

Mikroautobusa atklāšanas pasākumā piedalīsies motormuzeja darbinieki, restaurācijas darbu vadītājs Andris Dambis un bijušie "rafieši".

Mikroautobusa "Latvija" vēsture

20. gadsimta 50 - tajos gados Eiropā parādījās mikroautobusi, piemēram, "Bedford", "Volkswagen". Arī PSRS saimniecībai tādi bija nepieciešami, tomēr attiecīgās institūcijas šādu uzdevumu ražotājiem neizvirzīja.

Iniciatīva nāca "no apakšas". Rīgas Autobusu virsbūvju fabrikas (RAF) galvenais inženieris Laimonis Klēge, sapulcinājis entuziastu grupiņu, uzsāka mikroautobusa projektēšanu un tā prototipa izgatavošanu. Mikroautobusa konstrukcijā tika izmantoti agregāti no vieglā automobiļa "Volga" GAZ – 21. Par spīti tam, ka RAF - iešiem nebija līdzīga darba pieredzes, jau 1957. gadā pirmais mikroautobuss bija gatavs un izturēja sākotnējās pārbaudes. Pēc gada  tika izgatavoti desmit mikroautobusi PSKP 21. kongresa delegātu vajadzībām, bet no 1959. gada sākās tā sērijveida ražošana.     

1962. gadā paralēli pasažieru un sanitārajai versijai, nelielā sērijā sāka izgatavot tūrisma un atpūtas mikroautobusu RAF - 977 E "Latvija". Tam bija caurspīdīga, atbīdāma jumta lūka un paaugstinātas kvalitātes salona apdare. Salonā parādījās radioficēta vieta gidam.

Šodien varam tikai apbrīnot tā laika amatniekus, kuri, izmantojot roku darbu, spēja izgatavot sarežģītās virsbūves detaļas. Rūpnīcā nebija nevienas lieljaudas preses, ar kurām varētu formēt virsbūves paneļus. Jāatzīmē, ka tas bija vienīgais mikroautobuss, kas bija ražots bijušajā Padomju Savienībā un 1962. – 1964. gados tika saražoti vairāk nekā trīs simti tūristu RAF – 977E "Latvija".        

Tehniskie dati:

Motora tilpums 2445 cm3

Motora tips 4 taktu, OHV

Cilindru skaits 4

Jauda 70 ZS        

Pārnesumu kārba 3 pakāpju

Maksimālais  ātrums 110 km/h

Masa 1720 kg

Daļēji nesoša virsbūve ar pastiprinātu pamatni

Vietu skaits 9 + 1

Restauratori pateicas visiem auto entuziastiem, kuri palīdzēja ar informāciju, fotogrāfijām un retām rezerves detaļām. Īpaša pateicība tiek izteikta Staņislavam Mjagkovam par atrasto oriģinālā parauga mēraparātu paneli, kurš  ražots Rīgas Autoelektroaparātu rūpnīcā, tieši RAF mikroautobusiem.

Rīgas Motormuzejs, S. Eizenšteina ielā 6, Rīgā

Muzeja darba laiks: pulksten 10:00 – 18:00

Tālrunis: 67025888

E-pasts: [email protected]

Vairāk informācijas interneta vietnē www.motormuzejs.lv

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Tūrisma karte "Iepazīsti kaimiņus Zemgalē" Bauskas TIC
“Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!” – tūrisma maršruts un karte ģimenēm ar bērniem! | Skatīt vairāk
Latvija
Svētku centrālā skatuve BRĪVĪBAS LAUKUMĀ Tukuma TIC
Tukuma svētku skaļā atklāšana notiks piektdienas - 19.jūlija vakarā no pulksten 19:00 pašā pilsētas centrā - Brīvības laukumā, | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 28.06.2024 - 12.07.2024 IGO Cepļa ceturtdienu koncerti jūlijā Bauskas TIC
Igo Mūzikas un mākslas Centrs CEPLIS ieskandina jūlija mēnesi ar ceturtdienu vakara koncertiem! | Skatīt vairāk
Aizvadi vasaru "SAULI TVEROT" Cēsu novadā! Cēsu TIC
Jaunajā Cēsu novada vasaras ceļvedī ir apkopotas idejas neaizmirstamiem piedzīvojumiem, jautrām aktivitātēm un daudz kā cita noderīga! | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com