Dabas aizsardzības pārvalde aicina svētku rotā neizmantot retos augus

Dabas aizsardzības pārvalde vasaras saulgriežu laikā aicina būt atbildīgiem un svētku rotā neizmantot retos un aizsargājamos augus, kā arī tos netirgot un neiegādāties. Kā ikkatru gadu, arī šajos Jāņos vides inspektori plāno apmeklēt zāļu tirgus pasākumus lielākajās Latvijas pilsētās, lai pārliecinātos par tirgotāju un pircēju godaprātu.

Vai tiešām visa laba Jāņu zāle, ko plūc Jāņu vakarā? Diemžēl no dabas saglabāšanas viedokļa šis teiciens nebūs gluži precīzs, jo saskaņā ar Sugu un biotopu aizsardzības likumu ir aizliegts ievākt un tirgot aizsargājamos augus.

“Daudzi augi mūsdienās ir kļuvuši reti sastopami, jo samazinājušās vai izzudušas tiem piemērotās dzīvotnes. Lai tie neizzustu pavisam, šādiem augiem piešķirts īpaši aizsargājamās sugas statuss, un to plūkšana un tirdzniecība Latvijā ir aizliegta. No bioloģiskā un dabas saglabāšanas viedokļa aizsargājamo augu ievākšana ziedēšanas laikā ir īpaši nevēlama, jo novērš jauno sēklu izsēšanās iespējas un tātad arī auga ilgtermiņa saglabāšanos,” pauž Dabas aizsardzības Pārvaldes ģenerāldirektors Juris Jātnieks.

Starp šīm aizsargājamām sugām ir Latvijā sastopamās orhidejas, tajā skaitā smaržīgā un zaļganā naktsvijole, dzegužpirkstītes, dzegužpuķes un dzegužkurpītes, dārza īrisu radiniece Sibīrijas skalbes un jumstiņu gladiolas. Šogad pirmssvētku laikā Pārvalde jau ir sākusi vienu administratīvā pārkāpuma lietvedību par naktsvijoļu pušķīša tirgošanu.

Pārvalde vērš uzmanību, ka krāšņa un iespaidīga svētku rota izdosies arī bez aizsargājamiem augiem. Rudzupuķes, margrietiņas, sarkanais un baltais āboliņš, asinszāle, nārbuļi, par šī gada augu atzītā madara un citi vasaras visgarākajās dienās ziedošie augi ir droši plūcami un liekami vainagā. Taču arī te aicinām ievērot mērenību un saudzību – augus neplēst ar saknēm un nemēģināt vienā piegājienā salasīt pilnīgi visas puķes pļavā. Lasot jāņuzāles jāpatur prātā, ka daudzi augi, tajā skaitā gundegas, velnarutki un latvāņi, ir bīstami un tie lai paliek pļavā.

Saskaņā ar Sugu un biotopu aizsardzības likuma 12. pantu ir aizliegts īpaši aizsargājamos augus vai to daļas lasīt, noplūkt vai izrakt, kā arī aizliegts pārdot, dāvināt, kolekcionēt vai audzēt savvaļā ievāktus aizsargājamos augus. Šādas aizliegtas darbības ir administratīvi sodāmas, piemērojot naudas sodu kā fiziskām, tā juridiskām personām, līdztekus, konfiscējot nelikumīgi iegūtos augus.

Jāņuzāļu lasīšana, telpu pušķošana un vainagu pīšana ir jau sen tautā iesakņojusies Līgo svētku tradīcija. Diemžēl ne katrs jāņubērns var lepoties ar spožām zināšanām īpaši aizsargājamo un saudzējamo augu atpazīšanā. Lai mazinātu situācijas, kad krāšņajos Jāņu vainagos iepīti ļoti reti, īpaši aizsargājami augus, kuru plūkšana ir aizliegta, aicinām iepazīties ar Dabas aizsardzības pārvaldes sagatavoto foto galeriju "Aizsargājamie augi". 

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 18.06.2025 - 22.06.2025 "KABATA: Vietējais dizains, kas iedvesmo" Rēzeknes pilsētas TIC
"KABATA" ir vieta, kur vietējie mākslinieki un dizaineri rada unikālus šedevrus, piedāvājot autentiskus produktus ar vēstījumu. | Skatīt vairāk
Oceania Cruises Luksus kruīziem 55%  Estravel Latvia
2025. un 2026. gada kruīzi // vairāk kā 90 piedāvājumi // atlaide līdz 55% // Pērc līdz 30.07. - vietu skaits par akcijas cenām ierobežots | Skatīt vairāk
no 2409 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 13.06.2025 - 20.06.2025 Atpūtas un izklaides vietas Liepājā Liepājas reģiona TIB
Liepāja ir pilsēta, kas pulsē savā ritmā – gan dienā, gan naktī. Tā piedāvā daudzveidīgas iespējas kvalitatīvai atpūtai. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 13.06.2025 - 19.06.2025 Iepazīsti RODU no cita skatu punkta! Coral Travel Latvia
Līdz 19.JŪNIJAM piedāvājam ekskluzīvas cenas pilsētas viesnīcām RODAS SALĀ! Piedāvājums tiem, kas vēlas apvienot pludmales brīvdienas ar | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com