Ar vērienīgu gadatirgu Latvijā pirmo reizi atzīmēs Starptautisko alus dienu

2019. gada 2. augustā Rīgā, Doma laukumā ar vērienīgu alus gadatirgu, kurā piedalīsies teju visi Latvijas alus ražotāji, pirmo reizi tiks svinēta Starptautiskā alus diena.

"Rīdzinieki un pilsētas viesi varēs novērtēt pārsteidzošo alus daudzveidību, no brūveriem izzināt alus darīšanas metodes un noslēpumus, baudīt gardus ēdienus, labu mūziku un spēles, lai godinātu alu, kas gluži vai kļūmes dēļ radies kādā aizvēsturiskā maizes ieraugā, tūkstošiem gadu sniedzis cilvēkam veldzējumu, prieku un arodu, veidojis tradīcijas, zināšanas un izpratni visdažādākajās dzīves jomās," Starptautiskajā alus dienā gaidāmās noskaņas Rīgā atklāj biedrības "Alus brālība" Konsultatīvās padomes priekšsēdētājs, ilggadējs aldaris Kārlis Tomsons.

Ar aizvien pieaugošu vērienu Starptautiskā alus diena daudzviet pasaulē tiek svinēta kopš 2007. gada, kad Amerikas Savienotajās Valstīs to iedibināja vietējais alus kultūras izzinātājs, tradīciju uzturētājs, putojošā dzēriena cienītājs un kroga īpašnieks.

Sākotnēji alus diena aicināja uz kopā sanākšanu draugu pulkā, lai vienu reizi gadā – augusta pirmajā piektdienā -, fokusētos uz visā pasaulē populārā un iecienītā dzērienu īstenu iepazīšanu un tradīciju izzināšanu. Iecere mudināja cilvēkus vienu vakaru gadā pievērst uzmanību alum, ko viņi izvēlas, to pa īstam izgaršojot un cenšoties izprast tā dažādās nianses. Alus dienas ideja gan strauji guva popularitāti un drīzumā nelielie pasākumi, kuros uz vienu dienu krogos, viesu namos un lokālos alus kļuva ne vien par galveno dzērienu pie maltītes, bet arī sarunu tematu, tie pārtapa par īstiem starptautiskiem svētkiem. Šobrīd Starptautisko alus dienu vērienīgi svin pilsētu nozīmīgākajos laukumos un ielās no Amerikas pāri visai Eiropai līdz pat Austrumiem. Kā vērienīgs pilsētas notikums ar gadatirgiem, degustācijām, alus spēlēm – piemēram, arī Latvijā populāro "beerpongu", priekšlasījumiem un pat vēsturiskām ekspozīcijām par alus kultūras attīstību cauri gadu tūkstošiem, Starptautiskā alus diena kļuvusi par ikgadēju notikumu turpat 100 valstīs 6 kontinentos.

Šogad pirmo reizi Starptautiskā alus diena notiks arī Latvijā, solot vienkopus sapulcēt teju visus Latvijā esošos lielos un mazos alus darītājus, tradīciju pazinējus un alus baudīšanas kultūras popularizētājus.

"Latvija un Rīga var lepoties ar cilvēkiem, kas ar pašaizliedzīgu darbu ir daudz darījuši, lai popularizētu alus kultūru, veidotu cilvēkiem izpratni par īsteno alus baudīšanu, skaidrotu šī tikai šķietami vienkāršā dzēriena daudzšķautņaino dabu. Varam lepoties ar ikvienu pasākumu, kas atgādina par gadsimtiem seno alus darīšanas vēsturi un māca arī šodien alu ne vien darīt, bet arī baudīt. Turklāt ir izdevies radīt alus notikumus, kas kļuvuši par būtiskiem tūristu piesaistes avotiem Rīgai un Latvijai. Tāds ir gan nu jau tradicionālais "Latviabeerfest", kas nākamgad Vērmanes dārzā svinēs savu 10. gadadienu un ir iekļauts gada nozīmīgāko pasaules alus festivālu sarakstā, gan arī meistaralus festivāls "Riga Craft Beer Weekend", kas palīdz iepazīt ārkārtīgi dažādo amatalu. Taču abos šajos festivālos aizvien piedalījušies gan pašmāju ražotāji, gan arī izcili alus darītāji no visas pasaules. Starptautiskā alus diena, ir teicams iemesls reizi gadā sapulcēties tieši mūsu pašu Latvijas ražotājiem, kas apmeklētājiem, pilsētas viesiem un arī viens otram varētu priecīgās un draudzīgās noskaņās parādīt to, cik ļoti labs, bet vienlaikus arī dažāds ir Latvijā darītais alus. Kā nekā, kopš seniem laikiem latvietis tieši alu ir cēlis galdā ikvienā svētku reizē, nu miestiņš godam nopelnījis godu pašam kļūt par svētku iemeslu," pārliecināti teic Kārlis Tomsons, kurš pats 40 gadu garumā darījis alu un aizvien ir aktīvs alus kultūras aizstāvis, popularizētājs un attīstītājs.

Arī "Kustības par labu alu" (KuPLA) pārstāvis Mārtiņš Andžs atzīst, ka Rīgai jau sen bija jākļūst vienu no tām pilsētām, kur ar izzinošu, vērtīgu un garšīgu pasākumu tiek atzīmēta Starptautiskā alus diena.

"Jau pirms daudziem gadiem apvienojās entuziasti, kas iestājās par labu alu – to atspoguļo arī mūsu nosaukums. Mums bija svarīgi izprast dzērienu, ko saucam par savu, mācēt to adekvāti un kvalitatīvi novērtēt un, protams, arī mācīties pašiem to darīt. Tagad faktiski ikviens, kurš bija iesaistījies KuPLĀ ir sācis alus darīšanu. Redzot, ka Latvijā šobrīd ir turpat 60 darītavas, kas ražo alu, godīgi un objektīvi varam sacīt, ka alus ir mūsu dzēriens un Latvija var lepoties ar tiešām lielisku alu, kas kvalitātē neatpaliek no pasaules vadošajiem zīmoliem un, iespējams, tos pat pārspēj. Ir prieks, ka mūsu darītāji mēdz satikties dažādos starptautiskos svētkos ārzemēs, prieks, ka aizvien aktīva ir arī domu apmaiņa virtuālajā vidē, kur salīdzinām dažādos jaunos alus veidus, apspriežam inovatīvas alus darīšanas tehnoloģijas vai receptes un nozares aktualitātes. Taču ir vērtīgi vismaz reizi gadā visiem arī satikties klātienē, lai, piedāvājot savu alu, novērtētu kolēģu darīto un apmeklētājiem mācītu tās būtiskās nianses, kas alus dzeršanu pārvērš par baudīšanu un izzināšanu. Svarīgi vien parūpēties, lai līdzās zinošajiem un aizvien uz komunikāciju ar apmeklētājiem atvērtajiem amatalus darītājiem, tik pat zinoši un vērtīgu informāciju sniegt gatavi būtu arī lielo alus darītavu pārstāvji. Arī lielajiem ir jāgādā par sava klienta izpratnes celšanu un to var paveikt tikai zinošs pārdevējs aiz letes," akcentē Mārtiņš Andžs.

Alus, iesala dzērienu un kvasa biedrība "Alus brālība" akcentē, ka alus nozare ir viena no valstī salīdzinoši retajām, kas pēdējo gadu laikā piedzīvo strauju izaugsmi. Ik gadu darbu sāk jaunas alus darītavas, kas ne vien nodrošina būtiskus nodokļu ieņēmumus valsts kasē un sniedz darbu simtiem cilvēku, bet nodrošina ienākumus arī daudzām citām nozarēm – lauksaimniekiem, kas ražo alum izejmateriālus, tūrisma industrijai, ēdinātājiem, transporta un loģistikas nozarei un citām. Alus kļūst ar nozīmīgu eksporta preci ar augstu pievienoto vērtību. Pasākums, kas godina un izceļ Latvijā darīto alu un ir vērsts un alus kultūras tālāku attīstību, Rīgā solās kļūt par jaunu ikgadēju tradīciju, kas sniegs prieku un arī materiālo vērtību pienesumu.

Par organizatoru

Starptautiskās alus dienas svinības organizē alus, iesala dzērienu un kvasa biedrība "Alus brālība" un tehniskā nodrošinājuma uzņēmums SIA "Showconsulting", kas ir ilggadējs starptautiskā alus festivāla Latviabeerfest, Latvijas alus Gada balvas pasniegšanas ceremonijas, konkursa Baltic Beer Star un meistaralis festivāla Riga Craft Beer Weekend rīkotājs. Katru gadu biedrība organizē arī Baltijas valstu alus darītāju zinātniski praktisko konferenci.

Biedrības mērķis ir apvienot nozares dalībniekus un entuziastus, sekmēt alus kultūras izaugsmi Latvijā, veicināt izpratni par alus nozari un izglītot sabiedrību par nozarei nozīmīgiem jautājumiem.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
VELOMARŠRUTS NR. 778 “AUGŠZEMES EZERU LOKI TAKA
Izzinošs velomaršruts, kas ietver sevī gan Daugavpils pilsētas Grīvas mikrorajonu ar savu savdabīgo apbūvi, gan lauku apvidu. | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 12.07.2020 - 15.07.2020 IDEJAS PASTAIGĀM DABĀ TAKA
Esam apkopojuši brīnišķīgas vietas Daugavpils novadā, kur ļauties nesteidzīgām pastaigām, uzlabojot omu un stiprinot veselību. | Skatīt vairāk
Tūrisma piedāvājums Daugavpilī TAKA
Daugavpils ir pievilcīgs un daudzveidīgs tūrisma galamērķis, kas savus viesus sagaida un iepriecina ar plašu tūrisma piedāvājumu klāstu. | Skatīt vairāk
Jurita Mini zoo TAKA
JuRita Mini Zoo ir lieliska atpūtas vieta ģimenēm, kur iespējams iepazīties ar dažādiem dzīvniekiem. | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2020 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2020 1st-studio.com

 
Total Timed::0.39837313sec.