Līga Balode: 4 aktuālas tendences lauku tūrisma un telpu nomas biznesā

Tūrisms, pasākumu rīkotāji un telpu nomas uzņēmumi ir to nozaru vidū, kas COVID-19 ierobežošanas pasākumu dēļ šobrīd piedzīvojušas vislielāko triecienu.

Pasākumu rīkotāja un viesu nama "Svētku pils" vadītāja Līga Balode norāda, ka šobrīd atcelti un pārcelti ir teju visi pasākumi gan pavasara mēnešos, gan vasarā. Viesu namu, muižu, piļu un cita veida telpu nodrošinātājiem pavasara un vasaras mēneši tradicionāli ir lielākais peļņas laiks, kad  gūtie ienākumi  nodrošina stabilu darbību arī  nesezonas mēnešos. Daudziem viesu namiem kāzas pavasara un vasaras mēnešos nodrošināja pat 95% ienākumu, un prognozējams, ka kopējais kāzu svinību skaits Latvijā līdz šī gada beigām saruks vismaz par 40%, savukārt cenas – pat par 50%

Tendence rāda, ka ārvalstu pāri kāzu svinības šobrīd pārceļ pat uz nākamo gadu vai maina kāzu norises vietu, savukārt Latvijā iedzīvotāji plānotos pasākumus pagaidām pārceļ uz rudens mēnešiem, cerot, ka tad ierobežojumi mīkstināsies. Šādā situācijā izdzīvo tikai stiprākie telpu nomas uzņēmumi  jeb tie, kuri gatavi pielāgoties un savu uzņēmējdarbību transformēt, meklējot citus ienākumu veidus.  Līdz ar to šajā biznesa nozarē parādās vairākas nozīmīgas tendences.

Būtiski  tiek samazināta īres maksa

Tā kā nav iespējami cilvēku skaita ziņā lieli pasākumi, viesu nami un citi pasākumu telpu izīrētāji, lai nodrošinātu līdzekļus izdzīvošanai, ierobežotā periodā šobrīd piedāvā īri nelieliem pasākumiem par būtiski zemāku cenu. Kopējais prognozējamais cenu kritums nozarē līdz ierobežojošo pasākumu atcelšanai ir pat 50% apmērā. Pie tam cenas krasi sarūk ne vien telpu īrei, bet arī citiem ar pasākumiem saistītajiem pakalpojumiem – organizēšanai, pasākumu vadīšanai, fotogrāfiem un dzīvajai mūzikai. Tādējādi tiem, kas gatavi pieņemt ātru lēmumu par pasākuma rīkošanu, šis ir izdevīgs laiks rīkot jubilejas, kāzas nelielā radu un draugu lokā. Tiesa, samierinoties ar to, ka būs jāievēro drošības pasākumi.

Tiek piedāvāti  jauni produkti

Uzņēmumiem, kuriem zuduši ierastie ienākumu avoti, šobrīd strauji jāievieš cita veida pakalpojumi, kas nodrošina kaut nelielu naudas plūsmu. Arī kāzu vieta Svētku pils, kura savās telpās Daugavas krastā 2019.gadā organizēja vairāk nekā 90 kāzu un citu liela mēroga svinību pasākumus, šogad no marta sākuma pārcēlusi vai atcēlusi vairāk kā 40 iepriekš plānotu pasākumu. Pozitīva tendence ir tā, ka lielākā daļa pasākumu tiek pārcelti nevis atcelti. Taču kā īstermiņa ienākumu alternatīvu viesu namā, kas pirms tam nenodrošināja ar tūrismu saistītos pakalpojumus, tagad pāris var baudīt divvientulību Svētku pils telpās, pirtī un arī viesu nama dārzā.  Tāpat uzņēmums paplašinājis pakalpojumu klāstu, un šobrīd piegādā siltas pusdienas apkaimes uzņēmumiem un mājsaimniecībām ar mērķi saglabāt pēc iespējas vairāk štata darba vietu. Līdzīgus produktus ienākumu plūsmas nodrošināšanai šobrīd cenšas ieviest arī citi izīrētāji.

Mērķis – saglabāt komandu

Tā kā ieguvēji būs tie uzņēmumi, kas spēs strauji atsākt darbu, tiklīdz  situācija atkal stabilizēsies,  nozares uzņēmumi maksimāli cenšas atrast veidus, kā saglabāt esošo komandu. Diemžēl šādos apstākļos daudziem jāizšķiras arī par štata samazināšanu, un pirmie cieš jaunie darbinieki, kuri vēl nav paspējuši sevi pierādīt. Jebkura uzņēmēja galvenais uzdevums pat finanšu grūtībās ir noturēt un saglabāt uzņēmumā to personālu, kuri daudz ieguldījuši uzņēmuma darbībā un kuriem to ir potenciāls darīt arī nākotnē.

Ierastā plānošana "vismaz 6 mēnešus iepriekš" nav iespējama

Lielāko izaicinājumu pasākumu rīkotājiem, tāpat kā citiem uzņēmējiem, rada situācijas nenoteiktība –grūtības darbības, pakalpojuma apjoma un finanšu plānošanā uz tuvāko pusgadu un pat gadu. Taču lielu pasākumu rīkošana un ar tiem saistītie pakalpojumi parasti tiek plānoti vismaz 6-12 mēnešus pirms norises, kas šobrīd nav iespējams. Tādējādi konkrētās jomas uzņēmēji saskaras ne tikai ar naudas plūsmas pārrāvumu, bet arī neskaidrību par uzņēmumos nodarbināto cilvēku nākotni.

Diemžēl arī valdības lēmums mīkstināt pulcēšanās ierobežojumus situāciju pasākumu nozarē diemžēl uzlabot tikai nedaudz – privāti pasākumi ar līdz 25 personu dalību iekštelpās vismaz līdz 12.jūnijam nedrīkstēs būt ilgāki par trīs stundām, kas tādus pasākumus kā kāzas būtībā liedz rīkot pat šaurā lokā. Pasākumu sfērai šis ir ļoti būtisks ierobežojums, kas joprojām kavē iespējas atsākt ierasto darbību. Pozitīvais ir tas, ka ierobežojumu ceļš uz mīkstināšanu ir sācies, un uzņēmumiem ir iespēja meklēt veidus, kā sniegt pakalpojumus, ievērojot drošības nosacījumus.

Šādos apstākļos strādāt pat ar  zaudējumiem daudziem ir vienīgā, taču labākā izeja kolektīva un uzņēmuma saglabāšanai. Šis laiks jebkuram uzņēmējam māca būt elastīgiem, pieņemt ātrus lēmumus, atvadīties no liekā, lai pēc tam varētu strauji atgriezties, saglabājot labākos darbiniekus un līdz ar to arī sava pakalpojuma kvalitāti.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Līksnas katoļu baznīca TAKA
Līksnas Romas katoļu draudzes Vissvētākās Jēzus sirds baznīca celta neogotikas stilā. Baznīcas siluets ir nozīmīgākā Daugavas ielejas ainavas | Skatīt vairāk
Latvija
Nīcgales Lielais akmens TAKA
Nīcgales Lielais akmens ir vislielākais pašreiz zināmais laukakmens Latvijā. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 02.10.2020 - 31.10.2020 Dabas parks "Daugavas loki" TAKA
Dabas parka struktūras ass ir Daugava, kas met gleznainus līkumus. No upes krastiem paveras plaši ainavu skati. | Skatīt vairāk
Viesnīca "Sventes muiža" TAKA
“Sventes muiža” ir mājīga, pagājušā gadsimtā celta muiža, kurā iekārtota 4-zvaigžņu viesnīca. | Skatīt vairāk
Tez Tour
NEDĒĻAS LASĪTĀKAIS
Populārakie piedāvājumi
APMEKLĒTĀKIE UZŅĒMUMI
Baltijas tūrisma objekti

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2020 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2020 1st-studio.com

 
Total Timed::0.36001992sec.