Krupji, kāposti, sarkanie omāri un citas dīvainas iesaukas, kādās cilvēki dēvē savu valstu valūtas

Atzīstiet, jūs noteikti justos stipri apmulsis, ja draugs palūgtu jums aizdot vienu sarkano omāru? Taču ne tad, ja jūs būtu austrālietis, jo šajā valstī tā mēdz dēvēt 20 dolāru naudas zīmi. Laika gaitā cilvēki dažādās pasaules malās ir devuši savu valstu valūtām dīvainas un svešiniekiem pagalam nesaprotamas iesaukas. Vai tā būtu naudas zīmes krāsa, nosaukuma izruna, kāds amizants gadījums vēsturē – iemesli šādam paradumam var būt dažādi, un reizēm pat iemesla nav vispār – tā vienkārši iegājies.

Lai, ceļojot uz ārzemēm, izvairītos no smieklīgiem pārpratumiem, iepazīstinām ar dažiem populāriem piemēriem – iesaukām, kādās dažādās valstīs tiek dēvētas banknotes, monētas un nauda kā tāda.

Dānijā naudas vienība ir krona, un dāniski vārdu “simts” – hundrede izrunā līdzīgi kā “suns” – hund, bet “tūkstotis” tusind skan līdzīgi kā “krupis” – tudse. Tad nu attiecīgi simts un tūkstoš kronu banknotes tiek tautā sauktas par “suņiem” un “krupjiem”.  

Arī Norvēģijā norēķiniem izmanto kronas (tikai, protams, citas), un tās tiek sauktas par “gryn” (brokastu pārslas) vai "stål" – tērauds, bet tūkstoš kronu banknote nez kādēļ izpelnījusies “laken” jeb palaga apzīmējumu. Laikam kādreiz bijusi ļoti liela izmēra.  

Īpaši uzmanīgam jābūt Spānijā, jo tur vārds “pasta” var nozīmēt gan ēdienu, gan naudu. Jau labu laiku šeit apgrozībā ir eiro, bet iesauka palikusi kā piemiņa no laikiem, kad spāņi lietojas savu valūtu – pesetas, un ātri izrunāti, abi vārdi spāniski skan līdzīgi.  

Briti sarunvalodā reizēm vienas mārciņas monētas dēvē par “squid” – kalmāriem. Tā ka nebrīnieties, ja veikalā jums prasa pēc kāda jūras mošķa.

Jau pieminētajā Austrālijā vietējie naudas zīmēm asprātīgus nosaukumus piešķīruši atkarībā no banknošu krāsas. Tā nu 20 dolāri kļuvuši par “sarkanajiem omāriem”, 10 dolāri – par “zilajiem peldētājiem”, bet 5 dolāri tikuši pie mazliet pikantā “rozā lēdijas” vārda.

Vācijā visa sīknauda tiek dēvēta par “Mücken” jeb knišļiem.

ASV paralēli tādām visiem zināmām dolāra iesaukām kā “baksi” un “zaļie”, lielu naudas summu apzīmēšanai tiek izmantoti vārdi “čedars” (siers), mīkla vai gliemenes. Nu kāds tam visam sakars ar naudu? Ja nu vienīgi tāds, ka šīs lietas ir par naudu nopērkamas.  

Par to, kā naudu mēdz saukt Krievijā, mūspusē laikam jau daudzi ir dzirdējuši – par “kāpostiem”, tūkstoti naudas vienību – par “stabu”, bet miljonu – par “citronu”.


KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 23.04.2024 - 30.04.2024 ĒĢIPTE tikai no 339 EUR/personai! Latvia Tours
Kamēr ziema aiz loga vēl mēģina izspēlēt aprīļa jokus, aicinām siltā piedzīvojumā uz saulaino Hurgadu vai Šarmelšeihu! | Skatīt vairāk
no 339 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 17.04.2024 - 30.04.2024 TUNISIJA no 295 EUR/pers!  Latvia Tours
Aprīļa beigas un maijs Tunisijā - laiks SPA un talasoterapijas procedūrām, siltiem saules stariem, pastaigām un ekskursijām! | Skatīt vairāk
no 295 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 27.04.2024 - 04.05.2024 Izpēdo Dienvidkurzemi Liepājas reģiona TIB
“Izpēdo Dienvidkurzemi” ir aizraujošs pārgājienu seriāls, kas piedāvā neaizmirstamu piedzīvojumu un brīnišķīgu laika pavadīšanu svaigā | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 18.04.2024 - 30.04.2024 Saulaina atpūta Kosta Blanka  Atlantic Travel
Kā par saulainu atpūtu pašā Kosta Blankas sirdī ar baltām smilšu pludmalēm un kristāldzidru jūru? JAAĀ! Tiešie lidojumi no Rīgas uz Alikanti no | Skatīt vairāk
no 715 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::1.86265302sec.