Daugavpilī varēs apskatīt 120 lelles latviešu tautas tērpos

No 22.februāra Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā būs skatāma Latvijas valsts simtgadei veltīta izstāde “Tautiskais mantojums”, kurā būs 120 lelles latviešu tautas tērpos no Latvijas etnogrāfiskajiem novadiem – Vidzemes, Latgales, Zemgales, Augšzemes un Kurzemes.

Tautas tērpus darinājusi trimdā ASV dzīvojusī Austra Linde (dz. Ķauķis) (1918-1995). Šī vēsturiskā kolekcija ir radusies 20. gadsimta 80. – 90. gados. 1995. gadā Austras Lindes meita Astra Pavlovska šo kolekciju atveda atpakaļ uz Latviju. Austra Linde bija vidzemniece, dzimusi netālu no Alūksnes Ziemeru pagastā ‘’Semeikās”. Austra Linde rokdarbus apguva pašmācības ceļā no mammas, māsām un grāmatām. Tautu meitu tērpi ir A. Lindes pacietīgs roku darbs līdz vissmalkākajam krustdūrienam.

Austra jau kopš bērnības bija bija čakla rokdarbniece un  no vecākajām māsām iemācījās aust segas un dvieļus. Rokdarbi visu mūžu bija viņas vaļas prieks, un pat esot tālu prom no dzimtenes,   Austra Linde radīja un saglabāja vienu no latviešu tautas vērtībām – tautas tērpus.

Katrs no 120 izstādē skatāmiem tērpiem ir autentisks Tie galvenokārt darināti pēc grāmatas "Novadu tērpi", kuru 1939. gadā izdeva Latvijas Lauksaimniecības kamera. Lellītēm tērpus rokdarbniece auda uz mazajām stellītēm, ko viņai bija uztaisījis vīrs. Tas bija sarežģīts un smalks darbs, jo novadu tautas tērpi tika darināti miniatūrā.

Leļļu kolekcija vairākkārt ir bijusi izstādīta Amerikas Savienotajās valstīs. Par tām atzinīgi izteikusies ASV Muzeju institūta direktore Loisa Šeparde. Latvijas Valsts prezidenta Gunta Ulmaņa vizītes laikā Baltajā namā 1995. gadā Hilarijai Klintonei tika uzdāvināta viena no miniatūrajām tautu meitām – Lielvārdes lelle.

Latvijā lelles tika izstādītas 1998. gadā Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā, 2015. gadā Carnikavas tautas namā “Ozolaine”, bet 2017. gadā - Alūksnes muzejā.

Izstāde būs apskatāma līdz 18. aprīlim.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Līksnas muižas parks (Līksnas takas) TAKA
1999. gadā Līksnas parka teritorijā pagasta ļaudis izveidoja atpūtas taku, kura katru gadu tiek paplašināta. | Skatīt vairāk
JAUNUMS! Restorāns VULFS Cesvaines pilī! Madonas TIC
Cesvaines pils labajā spārnā renovētajās pagraba telpās apmeklētājus uz jaunu garšu piedzīvojumu aicina restorāns VULFS un šefpavārs JURIS | Skatīt vairāk
Fermentēšanas festivāla galvenā diena! Viesistaba
Ances dabas mājā 2025.gada 25.jūlijā notiks Latvijas fermentēšanas festivāls. Fermentēšana - mūsu veselības un dzīves kvalitātes atslēga. | Skatīt vairāk
79 EUR

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::1.85993004sec.