12.jūlijs vēsturē – Krievijā norisinās pasaules vēsturē lielākā tanku kauja

1943.gadā, Krievijā, netālu no Kurskas pilsētas starp vāciešiem un Padomju Savienību norisinājās "Prokhorkovas kauja", kas bija daļa no kaujām par Kursku. Šī cīņa bija lielākā tanku kauja pasaules vēsturē, jo tajā piedalījās aptuveni 1100 – 1200 tanku, no kuriem lielākā daļa bija Padomju Savienības tanki. PSRS arī šajā cīņā uzvarēja, jo, lai gan faktiski tā zaudēja vairāk kā 50% no kaujā iesaistītās bruņutehnikas, taktiskā līmenī tā apturēja vācu uzbrukumus, kas noveda pie operacionālas uzvaras.

Pats konflikts jeb kaujas par Kursku (pazīstama arī kā operācija "Citadele") norisinājās 1943. gada jūlijā un augustā. Tās laikā no 5. līdz 12. jūlijam vācieši realizēja ofensīvu, kas pazīstama kā operācija "Citadele", savukārt no 1943. gada 12. jūlija līdz 23. augustam padomju karaspēks veica pretuzbrukumu — operācijas "Kutuzovs" un "Rumjancevs", gūstot uzvaru kaujā. Šī kauja bija pēdējā reize, kad vācieši veica stratēģisku ofensīvu pret Sarkano armiju. Turpmāk iniciatīva šajā frontē piederēja PSRS.

Iepriekšēju cīņu rezultātā, Vācijas armijas bija novājinātas, cietušas lielus zaudējumus, taču vēl 1943. gada aprīlī komandieru rīcībā vēl joprojām bija teju 2 732 000 karavīru, 1336 tanki un 6360 lielgabali. Attiecīgi Padomju Savienības militārais potenciāls tobrīd visā Austrumu frontē bija tuvu 5 792 000 karavīriem, 6000 tankiem un 20 000 lielgabaliem.

Lai arī vāciešu spēki bija novājināti, Austrumu frontē vēl bija pietiekošs spēku daudzums ofensīvas realizācijai. Vācu ģeneralitāte lielākoties uzskatīja, ka vispirms nepieciešams veikt spēku pārgrupēšanu, atjaunojot zaudēto vienību kaujaspējas, savukārt Ādolfs Hitlers un viņam lojālā Vērmahta virspavēlniecība uzskatīja, ka ir nepieciešams apsteidzošs uzbrukums, ielencot spēkus Kurskas lokā, lai nepieļautu iniciatīvas pāriešanu padomju rokās. Tā rezultātā 1943. gada aprīlī tika izstrādāts plāns "Citadele", kura realizāciju Hitlers galīgi apstiprināja 1. jūlijā. Kā vācu uzbrukuma datums tika noteikts 1943. gada 5. jūlijs.

Jau 1943. gada marta beigās un aprīļa sākumā padomju vadība ieguva informāciju par to, ka vācieši pakāpeniski koncentrē spēkus pie Kurskas loka. Paralēli no ārvalstu izlūkdienestiem tika saņemta ziņas par plāna "Citadele" izstrādi. PSRS vadītājs Josifs Staļins tobrīd uzskatīja, ka Sarkanajai armijai jāizmanto vāciešu vājums, lai pārietu ofensīvā Austrumu frontē. Tomēr padomju pavēlniecība, apsverot spēku samērus un ņemot vērā iegūto izlūkinformāciju, piedāvāja sagatavot Kurskas loka potenciālos iebrukuma iecirkņus aizsardzības kaujām, lai varētu nokausētos un pēc tam ielenkt vācu triecienspēkus, kam sekotu padomju ofensīva. Konsultējoties ar atbildīgajiem virsniekiem Staļins piekrita piedāvātajai koncepcijai. Atbilstoši minētajam 1943. gada maijā tika apstiprināti plāni "Kutuzovs" un "Rumjancevs".

Pašā tanku kaujas kulminācijas dienā, 12.jūlijā, slepeni, pilnīgā radio klusumā pārvietojot 400 padomju tankus, krieviem izdevās nokļūt vāciešu flangā. Taču drīz vācu izlūklidmašīnas viņus pamanīja un par to tika paziņots saviem spēkiem, izšaujot violetās gaismas raķeti. PSRS tankiem uzbrūkot ļoti šaurā vietā, starp dzelzceļu un nepārvaramiem grāvjiem, nācās izretoties vienam aiz otra. Parasti tanki devās lielākās grupās un vienam lielgabalam uzreiz uzbruka vairāki tanki. Šeit bija jādodas nelielās grupās, jo vieta bija šaura, un uzbrukumu atlikt vairs nevarēja. Drīzumā radio ēteru piepildīja simtiem balsu krievu valodā. Vācu armijas daļas, ko dēvēja par "Miroņgalvu", ģenerālis Helmuts Bekers atceras: "Uz horizonta parādījās lieli dūmu mākoņi un drīzumā jau bija redzami paši tanki. Tuvākajam virsniekam saku: "Tie krievi ir palaiduši savas rezerves!" Un sapratu, ka šo kauju esam zaudējuši." Ar lieliem tanku zaudējumiem krievi izdevās izlauzties cauri vācu aizsardzībai pie Prohorovkas.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
 “100 iemesli lepoties ar Jēkabpili” Jēkabpils TIC
No 2018. gada 5. maija līdz 2019. gada 31. decembrim Jēkabpils Vēstures muzeja Izstāžu zālē būs iespējams aplūkot izstādi “100 iemesli lepoties ar | Skatīt vairāk
Latvija no 0.30 EUR
“SKRODERDIENAS SILMAČOS” Jēkabpils TIC
23.06.2018. plkst.17.00 Krustpils Brīvdabas estrādē Līgo uzvedums “SKRODERDIENAS SILMAČOS”. | Skatīt vairāk
JĒKABPILS PILSĒTAS SVĒTKI “RADI JĒKABPILĪ” Jēkabpils TIC
Jēkabpils pilsētas svētki norisināsies 13., 15. un 16. jūnijā. | Skatīt vairāk
Mūziķa GACHO koncerts Valmieras TIC
1.septembrī plkst.19.00 Valmieras Kultūras centrā notiks GACHO koncerts #PirmaisValmierā. | Skatīt vairāk

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2018 www.turismabizness.de | Design & maintenance © 2000 - 2018 1st-studio.com

 
Total Timed::0.10644007sec.