27. jūlijs vēsturē: Baltkrievija pasludina neatkarību no PSRS

Baltkrievija jeb pilnā nosaukumā Baltkrievijas Republika ir viena no četrām Latvijas kaimiņvalstīm. Baltkrievija robežojas ar Poliju rietumos, Lietuvu ziemeļrietumos, Latviju ziemeļos, Krieviju austrumos un Ukrainu dienvidos. Baltkrievijas galvaspilsēta ir Minska, taču citas lielākās pilsētas ir Grodņa, Vitebska, Bresta, Mogiļeva un Gomeļa. 

Baltkrievijas nosaukums nozīmē tieši to, kā tas izklausās - Baltā Krievzeme un šis nosaukums pirmo reizi parādījās viduslaikos, vācu un latīņu rakstos. Krievijas cari radīja šo terminu, apzīmējot slāvu tautu teritoriju Polijas - Lietuvas apgabalos.

Lielāko daļu no mūsdienu Baltkrievijas teritoriju sākotnēji apdzīvoja dažādas baltu ciltis (jātvingi, Dņepras balti), kas kopš 6. gadsimta sajaucās ar slāvu valodās runājošajiem ienācējiem. Līdzīgi kā Baltijas valstis, 1918.gadā Baltkrievijā centās izveidot neatkarīgu valsti - Baltkrievijas Tautas Republiku, Tas bija pirmais mēģinājums izveidot valsti ar Baltkrievijas vārdu.

Taču Baltkrievijai nebija ilgs mūžs, jo jau pēc gada tika nodibināta Baltkrievijas PSR un vēlāk teritorija sadalīta starp Poliju un Baltkrievijas PSR. Jau 1922.gadā Baltkrievijas PSR kļuva par vienu no četrām PSRS dibinātājvalstīm, bet 1939.gadā Padomju Savienība atkaroja Polijai atdotās Baltkrievijas teritorijas.

Baltkrievija neatkarību no PSRS deklarēja 1990. gada 27. jūlijā (uzreiz aiz Baltijas valstīm, Ukrainas un Gruzijas). Tomēr neatkarību tā atguva tikai teju gadu vēlāk - 1991.gadā, kad arī pievienojās jaunizveidotajai NVS (Neatkarīgo Valstu Savienībai). Līdz ar šo lēmumu, Baltkrievija palikusi politiski un ekonomiski cieši saistīta ar Krieviju. Kopš 1994. gada jūlija Baltkrievijas prezidents ir Aleksandrs Lukašenko. Arvien biežāk Baltkrievijā gan manāmas Rietumu demokrātijas pazīmes.

Baltkrievijas platība ir 207 600 km² (aptuveni 3 reizes lielāka nekā Latvija) un tajā dzīvo ap 9,6 miljoniem iedzīvotāju. Baltkrievijai nav pieejas jūrai. Valsts oficiālās valodas ir gan baltkrievu, gan krievu valoda. Baltkrievu valoda, kas ir galvenais jēdziens nacionālajai identitātei, ir viena no austrumslāvu valodām, kura ir radniecīga krievu un ukraiņu valodām. Baltkrievu valodu pieraksta izmantojot kirilica alfabētu. Šajā valodā ir arī daudz aizguvumi no krievu un poļu valodām.

Tāpat kā Latvija, Baltkrievija ir zema - augstākais punkts virs jūras līmeņa ir Dzeržinska kalns (345 m). Vairāk nekā puse no valsts teritorijas atrodas zem 200 metru atzīmes virs jūras līmeņa. 

---------------------------------------------------------------------------------------

Lai arī tabaka Eiropā, nelielos daudzumos – vairāk lai atrādītu, ka tāda ārpus Eiropas aug, tika ievesta jau pāris gadus iepriekš – pēc tam, kad Amerikas atklājējs Kristofers Kolumbs ar savu komandu bija redzējis vietējos pīpējam dažādas zālītes, par tabakas importētāju Eiropā tiek uzskatīts brits - sers Valters Reilijs, kas tabaku uz Eiropu atveda 1578.gadā.

Viņš pats arī bija aktīvs pīpētājs un šīs kultūras izplatītājs. Par Reiliju arī zināms tas, ka reiz kāds viņa kalps, kas nav zinājis, ko viņa saimnieks dara, ieraugot dūmus, uzlējis saimniekam virsū spaini ūdens – jo domājis, ka tas aizdedzies.

Savas dzīves laikā Valters Reilijs bija atpazīstams kā rakstnieks, dzejnieks, atklājējs, politiķis un arī spiegs. Viņš arī tika apsūdzēts par nodevību pret Anglijas kroni pēc karalienes Elizabetes nāves un, lai arī viņam tika plānots izpildīt nāvessodu, tika apžēlots un ieslodzīts Londonas Tauerā. Reilija – un citu nodevības plānotāju mērķis bija par valdnieku virzīt citu karaliskās ģimenes pārstāvi. 1616.gadā viņš tika atbrīvots un devās jaunā piedzīvojumā – ar kuģi uz Gviānu – tomēr ar vienu nosacījumu – neiesaistīties nekādos militāros konfliktos ar Spāniju. Pretēji Reilija pavēlēm, viņa draugs ar saviem vīriem uzbruka Spānijas karavīriem Gviānā un uzbrukuma laikā bojā gāja Reilija dēls. Kad Reilijs atgriezās Anglijā, Spānijas vēstnieks pieprasījuma viņam izpildīt nāvessodu, kas arī tika darīts – jo Anglijas karalim nebija izvēles –tas vēlējās saglabāt pamieru ar Spāniju.

Tomēr, runājot par tabaku – jau Kolumba laikā, 1492.gadā, vietējie iedzīvotāji zemē, ko Kolumbs nodēvēja par Sansalvadoru, starp dāvanām, ko pasniedza Kolumbam, bija arī auga "petum" sausās lapas. Sansalvadoras iedzīvotāji šīs saulē izkaltētās un caurulītēs satītās lapas smēķēja. Ar smēķēšanu Kolumbs sastapās arī tālākos savos ceļojumos – jo Kubas piekrastē iedzīvotāji smēķēja tam laikam improvizētus cigārus. Pie tam nekaltētu tabaku iezemieši ne tikai smēķēja, bet arī ēda, un dzēra tabakas sulu.

Vēlākos gados, ar eiropiešu arvien regulārāku ierašanos Amerikā tabaka kļuva par vienu no primārajām peļņas precēm. Teritorijas palielināšana tabakas audzēšanai, vēloties palielināt tabakas produkciju, bija viens no cēloņiem eiropiešu konfliktiem ar indiāņiem, un arī iemesls, lai ievestu un izmantotu darbaspēku no Āfrikas. Pirmais, kas sāka izmantot tabaku komerciāliem nolūkiem Amerikas dienvidu štatos bija Džons Rolfe. Ap 1609. gadu sākās tabakas audzēšanas uzplaukums Virdžīnijas štatā. Nicotiana rustica eiropiešiem ne īpaši patika, bet uzņēmīgais fermeris bija atvedis arī tabakas auga sēklas ar augstu nikotīna koncentrāciju lapās no Bermudu salām. Kaut gan lielākā daļa kolonistu nevēlējās pirkt tabakas ražu, Rolfe bija spējīgs labi nopelnīt sagatavojot tabaku eksportam.

Jau 1620. gadā apmēram 40000 mārciņu tabakas tika pārvestas uz Angliju. Pieminētā kolonija, lai spētu turpināt tabakas audzēšanu pietiekamā apjomā, bija spiesta ievest pirmos melnādainos vergus 1619. gadā. Jau pēc četriem gadiem šī kolonija uz Angliju aizveda 119000 mārciņas tabakas. Tabakas importēšanai uz Eiropu bija daudzi pretinieki. 1672. gadā Anglijas karalis Džeimss publicēja eseju, kurā viņš apsūdzēja tabakas lietošanu nosaucot to par "riebeklību acij, ļaunu degunam, kaitīgu smadzenēm un bīstamu plaušām". Tabakas audzēšanas attīstību Amerikā apliecina fakts, ka līdz 1883. gadam tabakas akcīzes nodoklis bija apmēram viena trešdaļa no Amerikas Savienoto Valstu ievāktajiem iekšējiem nodokļiem.

----------------------------------------------------------------------------------------

27. jūlijs vēsturē: tiek dibināta Maskava

Foto: kingofwallpapers.com

Šajā dienā, 27. jūlijā, tika dibināta pilsēta, kas ir tik liela, ka, ja vēlētos, varētu tikt atzīta par valsti un kuras iedzīvotāju skaits ir tieši tikpat liels, kā Norvēģijas un Šveices iedzīvotāju skaitu kopā ņemot. Šodien savu dzimšanas dienu var svinēt Krievijas galvaspilsēta Maskava.

Maskava atrodas Krievijas rietumu daļā, aptuveni 641 km uz dienvidaustrumiem no Krievijas otras lielākās pilsētas Sanktpēterburgas un hronikās minēta jau 1147. gadā,  kad Jurijs Dolgorukijs aicināja pie sevis Novgorodas princi. 1156. gadā Dolgorukijs pavēlēja ap Maskavu uzbūvēt koka sienu, kas vēlāk tika vairākas reizes pārbūvēta un bija pamats Maskavas Kremlim.  Maskavas platība ir 1081 km², tajā 2015. gadā bija 12 miljoni iedzīvotāju,  un pēc iedzīvotāju skaita tā ir lielākā pilsēta Eiropā.

Savā ilgajā pastāvēšanas laikā Maskava ir bijusi ļoti nozīmīga visas Krievijas vēsturē. Aptuveni 600 gadus šī pilsēta ir bijusi dažādu valstu, kas atradušās tagadējā Krievijas teritorijā, galvaspilsēta – gan pašas Krievijas, gan PSRS, gan arī neatkarīgās Maskavijas centrs. 17. gs. galvaspilsētas tituls uz diviem gadsimtiem tika piešķirts Sanktpēterburgai, taču 1918. gadā par galvaspilsētu atkaļ kļuva Maskava.

Maskava ir ne tikai Krievijas galvaspilsēta, bet arī visas valsts politiskais, rūpniecības, izglītības un zinātnes centrs. Pilsēta jau 600 gadus ir bijusi arī krievu pareizticīgās baznīcas centrs, savukārt Maskavas Kremlis ir prezidenta un Krievijas valdības rezidence, bet Svētā Danila klosteris ir Maskavas patriarha mājvieta. Tāpēc ne velti tiek teikts, ka Sanktpēterburga ir logs uz Eiropu, bet Maskava ir Krievijas sirds.

Arī  tūristiem, kas vēlas apmeklēt Maskavu, nebūtu jāsūdzas par garlaicību vai apskates objektu trūkumu. Vienas no atpazīstamākajām apskates vietām noteikti ir Sarkanais laukums, Kremlis, Arbata rajons, Gorkija parks, Tretjakova galerija, kā arī Ļeņina mauzolejs. Savukārt visi kultūras cienītāji noteikti nedrīkst palaist garām iespēju apmeklēt Maskavas Lielo teātri. Leģendārais teātris šobrīd savā repertuārā piedāvā vairāk nekā 40 izrādes, ieskaitot tādas klasiskas vienības kā "Gulbju ezers" un "Riekstkodis" un ir viens no vecākajiem un slavenākajiem teātriem pasaulē, kā arī teātra baleta trupa ar 200 dejotājiem ir lielākā pasaulē.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 16.10.2019 - 19.10.2019 7. Restorānu dekāde Daugavpilī TAKA
No 10. līdz 20. oktobrim Daugavpils un novada restorāni un kafejnīcas aicina nobaudīt 7. Gardēžu dekādes īpašos rudens velšu piedāvājumus. | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 26.09.2019 - 20.10.2019 Valmieras Restorānu nedēļa Valmieras Tūrisma informācijas centrs
No 12. līdz 19. oktobrim Valmierā norsināsies Valmieras Restorānu nedēļa. | Skatīt vairāk
 "Kļusti par Via Hanseatica ekspertu" Valmieras Tūrisma informācijas centrs
No 1. oktobra līdz 31.oktobrim norisināsies ceļošanas akcija "Kļusti par Via Hanseatica ekspertu!". | Skatīt vairāk
Tūrisma piedāvājums skolēniem TAKA
Jaunu prasmju apgūšana, kultūrvēstures un dabas izzināšana, amatnieki un apskates saimniecības, izklaides, aktīvā atpūta, ekskursijas, degustācijas. | Skatīt vairāk

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2019 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2019 1st-studio.com

 
Total Timed::0.23124599sec.