9. augusts vēsturē: Tiek atzīmēta pasaules pirmiedzīvotāju diena

Globālisma ietekmē pasaule ir attīstījusies un saplūdusi tik tālu, ka vairumā gadījumu vairs nenošķiram kādas valsts pamatiedzīvotājus jeb pirmiedzīvotājus no vienkārši valsts iedzīvotājiem. Tomēr raugoties uz pirmiedzīvotāju apzīmējumu – šajā vārdā apzīmē cilvēkus, kas teritorijas apdzīvojuši jau sen. Tie ir cilvēki, kas veidojuši šajā zemē pieņemtās tradīcijas un vēsturi – pat, ja šie iedzīvotāji jau vairs palikuši mazākumā un viņu kultūra vairs nav nozīmīgākā viņu zemē.

Pēc Apvienoto Nāciju organizācijas datiem, pasaulē šobrīd dzīvo aptuveni 390 miljoni pirmiedzīvotāju, kas atrodami vairāk nekā 90 valstīs. Šo cilvēku unikālais dzīvesveids un kultūras tradīcijas daudzviet ir nopietni apdraudētas. Lai pievērstu uzmanību šo etnisko grupu un to zemju apdraudējumam. Šobrīd šie cilvēki sastāda mazāk nekā 5% no pasaules iedzīvotājiem. Ievērības cienīgs ir fakts, ka tajā pašā laikā 5% iedzīvotāji sastāda aptuveni 15% no pasaules nabadzīgākajiem cilvēkiem. Šie 390 miljoni cilvēku arī pārstāv aptuveni 5000 dažādas kultūras un 7000 valodas.

Par īpašu, pasaulē atzīmējamu dienu, 9.augustu ANO paziņoja 1994.gadā, lai vismaz reizi gadā atgādinātu par to nozīmīgumu pasaules vēstures ritējumā un kultūras attīstībā – un to, ka šie cilvēki šobrīd dzīvo sliktos apstākļos. Šie iedzīvotāji nereti vēsturiski tikuši apspiesti, ienākošo jauno varu un cilvēku dēļ. Tāpēc ANO arī noteikusi, ka pagātnes netaisnībai ir jābūt atzītai upuru un attiecību labošanas dēļ. Samierināšanās process starp pirmiedzīvotājiem un valsti notiek daudzās un dažādās formās un ir atšķirīgs dažādās valstīs.

2007.gadā ANO arī pieņēma deklarāciju ar vairākiem punktiem, uz kuriem jāvirzās, lai pasaules pirmiedzīvotājiem – īpaši tiem, kas dzīvo nabadzībā, uzlabotu dzīves apstākļus.

Starp pirmiedzīvotājiem ir tādas tautas kā Amerikas indiāņi, Amazones ciltis, Jaunzēlandē dzīvojošie pirmiedzīvotāji un citi.

Tuvāk Latvijai vieni no pirmiedzīvotājiem – Skandināvijas valstīs un Krievijā ir Sāmi, kuru nacionālos svētkus atzīmē Norvēģijā, Zviedrijā, Somijā un Krievijā. Sāmu tauta ir kā simbols sāmu tautas vienotībai pāri valstu robežām. Šajā dienā piemin pirmo sāmu kongresu, kas sanāca 1917.gada 6.februārī, un izveidoja pamatu, uz kura attīstījusies šodienas sāmu tautas sadarbība pāri robežām.

Sāmi ir somugru tauta, kas dzīvo Eiropas galējos ziemeļos. Sāmi paši sevi dēvē par: samit vai samek - "purva cilvēki", agrāk saukti arī par lapiem, ir Ziemeļeiropas galējo ziemeļu pamatiedzīvotāji, kas tur mīt jau kopš pēdējā Ledus laikmeta beigām un ir saglabājuši ļoti senus kultūras elementus, kas tos vieno arī ar Latvijas pirmiedzīvotāju kultūru. Sāmu valoda pieder somugru valodu saimei un ir līdzīga arī urāliešu valodu samodiešu grupas ņencu valodai. Sāmi savu zemi sauc par "Sapmi" vai "Same Ätnam".

Latvijā par pirmiedzīvotājiem var uzskatīt vēsturiskās ciltis – piemēram, lībiešus.

---------------------------------------------------------------------------------------

9. augusts vēsturē: Singapūra iegūst savu neatkarību

Foto: vinepair.com

Singapūra ir viena no visblīvāk apdzīvotajām valstīm pasaulē. Tā ir arī reģionā industriāli attīstītākā un viena no pasaules zaļākajām vietām pasaulēm. Singapūrā ir sastopami pāris neierasti likumi, un šodien, 9. augustā, Singapūra atzīmē savu 53. gadadienu.

Singapūra, oficiāli Singapūras Republika, ir pilsētvalsts Dienvidaustrumāzijā. Tā ir arī salu valsts, jo aizņem Singapūras salu un vēl 60 mazākas saliņas, kas atrodas pie Malakas pussalas krastiem. Singapūras kopējā platība ir 710,2 kvadrātkilometrus, un tā ir mazākā Dienvidaustrumāzijas valsts. Singapūrā ir četras oficiālās valodas: angļu, mandarīnu (ķīniešu), malajiešu un tamilu valodas. Šī ir vienīgā valsts Āzijā, kur angļu valoda ir pirmā valsts oficiālā valoda.

Singapūra 1965. gada augustā kļuva par pirmo valsti pasaulē, kura savu neatkarību ieguva pret pašas gribu, jo pēc ilgstoša iekšējā konflikta Malaizijas federācija Singapūru izslēdza no valstu savienības. Šāds lēmums tika pieņemts tāpēc, ka pretējā gadījumā Malaizijas federācijai draudētu pilsoņu karš.

Laika posmā no 16. līdz 19. gadsimtam Singapūra bija daļa no Johor sultanāta. 1819. gadā salā ieradās briti, kas uzreiz saprata, cik stratēģiski nozīmīga vieta tā ir un noslēdza līgumu sultānu, kā rezultātā briti ieguva kontroli pār teritoriju un aizsāka tās moderno attīstību. Ilgu laiku Singapūra bija Lielbritānijas pārvaldībā, taču 1959. gadā valsts pasludināja savu neatkarību no Lielbritānijas un uzreiz iestājās savienībā ar Malaiziju. 

Valsts tika iekļauta Malaizijas federācijā, kurā Singapūras iedzīvotājiem bija maza teikšana un nosacīta loma valsts ekonomiskajā dzīvē. Malaja tautas kļuva par vadošajām jaunajā valstī, un tas radīja nepatiku Singapūrā. Pēc atklātiem konfliktiem starp centrālo valsts varu un federālo Singapūras politiķi sāka kampaņu "Malaiziju malaiziešiem", nevis tikai vienai valsti veidojošai tautai. Divu gadu laikā situācija valstī saasinājās tik tālu, ka Singapūras premjerministru gandrīz nogalināja malaju radikāļi, kamēr Singapūrā dzīvojošie teju vai bija gatavi ķerties pie ieročiem, lai panāktu rēķināšanos ar savām interesēm.

1965. gada 9. augustā tika panākta vienošanās, kas izslēdza Singapūru no Malaizijas federācijas. Uzrunā saviem nu jau pavalstniekiem, Singapūras premjerministrs Lī Kuan Jēvs ar asarām acīs atzina, ka ir satriekts. Visu savu politisko karjeru viņš bija veltījis centieniem apvienot valstis, bet izrādījās, ka tas viss ir bijis veltīgi. Pret pašu gribu singapūrieši bija saņēmuši brīvību un neatkarību, kas citu valstu pārstāvjiem varētu rādīties tikai sapņos.

Kaut gan neatkarības sākumā Singapūra bija nabadzīga valsts ar pamatīgu izglītības trūkumu, tagad tā ir nozīmīgs Āzijas tirdzniecības centrs. Valsts ekonomika balstīta uz izdevīgo atrašanās vietu un tranzīta pakalpojumiem.

Singapūru noteikti vērts apmeklēt ikvienam tūristam – tajā ir vairāki dabas rezervāti un mazi dārziņi ar zaļojošiem kokiem redzami pat starp debesskrāpjiem un to terasēs. Taču jāatceras, ka šajā valstī ir arī daži mums neierasti likumi. Singapūras ielās ar likumu ir aizliegts izmest ielās atkritumus, ēst metro, košļāt sabiedriskā vietā košļājamo gumiju. Par šo noteikumu pārkāpšanu draud bargi sodi.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Ekskursija ģimenēm "Sprīdīša piedzīvojumi" Valmieras TIC
Svētdien, 29.jūlijā, no plkst.13.00 līdz 15.00 Valmieras Tūrisma informācijas centrs aicina interesentus kopā ar Valmieras tūristu gidi Lolitu Dreimani | Skatīt vairāk
Latvija
Saulkrastu svētki "Latvijai 100"  Saulkrastu TIC
No 10.augusta līdz 12.augustam Saulkrastos norisināsies ikgadējie Saulkrastu novada svētki. | Skatīt vairāk
00.00 EUR
Dainis Pundurs. Ekspozīcija cietoksnī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs
Līdzās jaunajiem laureātiem un „Martinsona balvas” ieguvējiem Daugavpils Marka Rotko mākslas centra jaunajā izstāžu sezonā tiks atklāta arī 2016 | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 18.07.2018 - 27.07.2018 Gulbenes pilsētas svētki 2018 Gulbenes novada TIC
27. un 28.jūlijā notiks pasākumi bērniem, koncerti, sporta aktivitātes un 1.starptautiskais mākslas festivāls DIVI JŪLIJI | Skatīt vairāk

Par mums | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Vakances | Prakse studentiem | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2018 www.turismabizness.de | Design & maintenance © 2000 - 2018 1st-studio.com

 
Total Timed::0.36542892sec.