23. februāris vēsturē: ASV karavīri paceļ karogu virs Ivodzimas

Ivodzimas kauja bija kauja Otrajā pasaules karā, kas ilga no 1945. gada 19. februāra līdz 26. martam. Kaujas laikā Amerikas Savienoto Valstu Bruņotie spēki ieņēma Japānas impērijai piederošo Ivodzimas salu.

Amerikāņi vēlējās ieņemt salu kopā ar tās trim lidlaukiem, jo tā bija stratēģiski svarīga vieta kā karabāze. No šīs salas tad vēlāk ASV plānotu uzbrukumus Japānas lielajām salām. Ivodzimas ieņemšana daļēji izdevās jau sākumā un 23.februārī virs salas pacēlās ASV karogs. Kaujas gan pēc tam vēl turpinājās aptuveni mēnesi.

Ivodzimas kauja bija visu laiku lielākais jūras armādas iebrukums un visdārgākā kauja, kādu jebkad izcīnījuši ASV jūras kājnieki. Šajā kaujā krita vairāk nekā 22 000 japāņu karavīru un gandrīz 7000 amerikāņu, taču šī sadursme iezīmēju pagrieziena punktu karā, jo kontrole pār Ivodzimas salu ļāva sabiedroto armijai uzsākt bumbvedēju B-29 uzlidojumus pašai Japānas vidienei. Tie noslēdzās ar divu atombumbu nomešanu, kas izbeidza karu.

Kauja radīja vienu no slavenākajiem Otrā pasaules kara attēliem - fotogrāfiju, kurā redzams, kā pieci jūras kājnieki un jūras kara flotes sanitārs paceļ Amerikas karogu salas augstākā punkta Suribača kalna galā.  Fotogrāfiju radīja Džo Rozentāls. Pēc kara amerikāņi salu okupēja, taču 1968.gadā atdeva atpakaļ Japānai.

Japāņu valodā Ivoto izskatās un nozīmē to pašu ko Ivodzima – „Sēra sala,” taču izruna ir savādāka. Salas civiliedzīvotāji tika evakuēti 1944.gadā, kad ASV spēki virzījās pāri Klusajam okeānam. Daži Japānas virsnieki, kuri tika nosūtīti uz salu tās nocietināšanai, kļūdaini to iesauca par Ivodzimu un šis nosaukums iegājās.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 30.06.2025 - 15.07.2025 Nepalaid garām – piesakies tagad! Latvia Tours - Berga bazārs
Nezaudē iespēju piedzīvot neaizmirstamus brīžus un jaunas vietas – izvēlies savu piedzīvojumu no mūsu populārākajiem maršrutiem! | Skatīt vairāk
no 38.00 EUR
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 28.06.2025 - 12.07.2025 Izbaudi Kanāriju salu burvību! Latvia Tours - Berga bazārs
Tavs siltuma un brīvības ceļojums sākas Kanāriju salās – atliek tikai izvēlēties starp Tenerifi un Grankanāriju! | Skatīt vairāk
no 805.00 EUR
Dabas parks „Dvietes paliene”  TAKA
Dabas parks „Dvietes paliene” atrodas Latvijas dienvidaustrumos, Daugavas kreisajā krastā Augšzemē. Dabas parks izveidots 2004. gadā 4989 hektāru | Skatīt vairāk
Tez Tour
NEDĒĻAS LASĪTĀKAIS
Populārakie piedāvājumi
APMEKLĒTĀKIE UZŅĒMUMI
Baltijas tūrisma objekti

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2025 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2025 1st-studio.com

 
Total Timed::0.14388013sec.