TŪRISMA BIZNESS | Domnīca

Ja vien es to zinātu, uzsākot savu biznesu: pieredzē dalās Latvijas uzņēmēji

Latvijas iedzīvotājos “snauž” vairāk nekā miljons neīstenotu biznesa ideju*, pietam daļai nepieciešams tikai neliels atspēriena punkts vai atbalsts, un tās varētu tikt īstenotas. Lai palīdzētu vēl šaubīgajiem drošāk spert pirmos soļus uzņēmējdarbībā, vairāki veiksmīgi Latvijas uzņēmēji un eAkademija.lv eksperti stāsta, kādu padomu ar šodienas pieredzi viņi sniegtu sev, uzsākot biznesu.
Apavu zīmola Elina Dobele dizainere un īpašniece Elīna Dobele atzīst, ka ir lērums padomu, ko viņa būtu vēlējusies saņemt 2010. gadā, kad sāka attīstīt savu zīmolu: “Kaut jau toreiz būtu zinājusi, kurām lietām ir vērts veltīt laiku, bet bez kurām pavisam noteikti var iztikt!” Savukārt SS beķerejas īpašnieks Sandris Štāls atzīst: “Viegli runāt, kad tas jau ir paveikts! Es gribētu, kaut man kāds būtu pateicis, cik svarīgi ir rīkoties nekavējoties, tiklīdz sajūti, ka kaut kas varētu sanākt!”

Ieteikumi jaunajiem uzņēmējiem:

1.    Vērtīga ideja ir realizēta ideja. Lai arī cik ģeniāla tā būtu, neīstenotas idejas vērtība ir tuva nullei. Pirmais un svarīgākais solis uzņēmējdarbībā ir padarīt ideju vērtīgu, to īstenojot.
2.    Nekopē citus. Atrodi savu unikālo pieeju, kas piešķir produktam vai pakalpojumam “odziņu”. Lai arī kādā jomā uzsāc bizness, ja rīkosies tā, kā visi citi, rezultāts nebūs labāks kā pārējiem. Ieklausies, vēro un izdari secinājumus - tas ir noderīgi, taču atstāj vietu improvizācijai un “savam pieskārienam”.
3.    Netērē laiku sīkumiem. Bieži vien jaunie uzņēmēji vēlas pievērst uzmanību sīkākajām detaļām gan produkta izstrādē, gan uzņēmējdarbības procesa iesākšanā, tomēr Latvijas uzņēmēji atzīst, ka reizēm ieguldītās pūles neattaisnojas. Vairāki “pareizā biznesa plāna” soļi dažkārt var tikt izlaisti, tādējādi ekonomējot laiku un koncentrējoties uz nozīmīgākām lietām.
4.    Deleģē. Nereti jaunie uzņēmēji vēlas turēt grožus pārāk cieši un neuzticas saviem biznesa partneriem vai darbiniekiem. Tā ir neefektīva rīcība, kas krietni sarežģī ikdienu gan uzņēmējam, gan viņa padotajiem. Ja plāno algot darbiniekus, ir vērts ieguldīt laiku rūpīgā atlasē, apmācībā un testēšanā, lai pēc tam daļu darbu bez raizēm vari nodot viņu rokās.
5.    Seko pārmaiņām. Mūsdienās, kad pārmaiņas noris netveramā ātrumā, ir svarīgi apzināties, ka pirms gada vai diviem izstrādātais biznesa plāns var būt situācijai neatbilstošs un biznesa ideja jau realizēta. Jāseko tehnoloģiju, cilvēku vajadzību pārmaiņām un norisēm visapkārt.
6.    No kļūdām mācies, nevis pārdzīvo. Neveiksmes gadās ikvienam – nepārdzīvo, bet mācies no tām! Enerģiju, kas tiek tērēta, uztraucoties par neveiksmēm, labāk novirzi situācijas risināšanai un secinājumu izdarīšanai. Katra kļūme ir iemesls mācīties, mainīt kaut ko savā rīcībā, lai turpmāk darbotos veiksmīgāk.
7.    Riskē un sāc! Visi uzņēmēji, kas dalījās pieredzē, atzīst, ka galvenais ir noticēt sajūtām, riskēt un sākt darboties. Tā kā nākotni paredzēt nav iespējams, un cilvēks gandrīz nekad nevar būt pilnībā pārliecināts par rezultātu, tad uzņēmējdarbībā neatliek nekas cits kā mēģināt.

Andrito kafijas grauzdētavas īpašnieks Andris Petkēvičs topošajiem uzņēmējiem novēl: “Darīt visu ar pārliecību un ticēt saviem spēkiem, jo cilvēks spēj vairāk, nekā pats spēj iedomāties!”
Vairāk uzņēmēju padomu un pieredzes stāstu par biznesa idejām, klientiem, biznesa modeļiem un finansējuma piesaistīšanu iespējams atrast biznesa zināšanu platformā eAkademija.lv.

Par eAkademija.lv
Biznesa zināšanu platformas eAkademija.lv izveidē iesaistījušies dažādu nozaru pārstāvji – lauksaimniecības, tehnoloģiju, sabiedriskās ēdināšanas, ražošanas, apģērbu dizaina un citu, tostarp apavu zīmola Elina Dobele radītāja un īpašniece Elīna Dobele, TechHub Rīga līdzdibinātājs Ernests Štāls, zīmola SLOW dizainere Elīna Štobe, Baltic Restaurants vadītājs Aigars Kaugars, beķerejas SS īpašnieks Sandris Štāls, SEB bankas valdes loceklis Kārlis Danēvičs un citi.  Video stāsti pieejami saitē www.eAkademija.lv bez maksas ikvienam interesentam. Tajā pieejams arī tests, kas ļauj noskaidrotu savu uzņēmēja potenciālu.  eAkademija.lv plānota kā ilgtermiņa projekts, kas tiks papildināts ar jaunu saturu gan video, gan rakstu formātā.

*Latvijas iedzīvotāju aptauju veicis tirgus pētījumu centrs SKDS sadarbībā ar SEB banku šī gada augustā, aptaujājot 1005 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem no visiem Latvijas reģioniem.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Nīcgales Lielais akmens TAKA
Nīcgales Lielais akmens ir vislielākais pašreiz zināmais laukakmens Latvijā. | Skatīt vairāk
Latvija
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 02.10.2020 - 31.10.2020 Dabas parks "Daugavas loki" TAKA
Dabas parka struktūras ass ir Daugava, kas met gleznainus līkumus. No upes krastiem paveras plaši ainavu skati. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 29.10.2020 - 02.11.2020 Jauna izstāde Cēsu izstāžu namā no 30.10! Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs
Cēsu novada mākslas dzīve un mākslinieki vienmēr atradušies Latvijas mākslas dzīves uzmanības centrā. Aicinām aplūkot jaunāko Izstāžu nama | Skatīt vairāk
Līksnas katoļu baznīca TAKA
Līksnas Romas katoļu draudzes Vissvētākās Jēzus sirds baznīca celta neogotikas stilā. Baznīcas siluets ir nozīmīgākā Daugavas ielejas ainavas | Skatīt vairāk

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2020 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2020 1st-studio.com

 
Total Timed::0.37654805sec.