Latvijas Nacionālais vēstures muzejs aicina aplūkot Talsu Vilkumuižas ezera atradumus

Atzīmējot 140. gadadienu, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs (LNVM) līdz maija vidum ik nedēļu īpašā vitrīnā izstādīs vienu eksponātu no apmeklētājiem ikdienā nepieejamām muzeja kolekcijām. Līdz 3. aprīlim muzejs Rīgas pilī aicina apskatīt unikālas kuršu senlietas, kas atrastas Talsu Vilkumuižas ezerā.

1928. gada 24. februārī daiļkrāsotājs L. Šinkūns devies uz Talsu Vilkumuižas ezeru bļitkot. Zvejojot āliņģī, „bļitka” aizķērusies ezera dibenā. Gribēdams to atrast, viņš paņēmis grābekli ar gariem līkiem zariem, piesējis to garas kārts galā un sācis pārmeklēt ezera dibenu. Rezultāts bijis pārsteidzošs. Atradusies ne vien pazaudētā bļitka, bet arī dažas senlietas. Šādi darbojoties, L. Šinkūns īsā laikā savācis veselu kolekciju, no kuras nelielu daļu saņēmis Talsu vidusskolas muzejs, bet pārējās nodotas Pieminekļu Valdei un tagad glabājas Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.

1934. gadā arheologs Eduards Šturms Pieminekļu valdes uzdevumā veica pārbaudes darbus Vilkmuižas ezerā, un izpētes vietā ieguva ap 1000 senlietu. 1936. gadā Hugo Riekstiņš izcēla 1810 senlietas. 1953. gadā pētījumus turpināja Andreja Šulca vadībā - tika iegūtas 602 senlietas, kuras tikai nodotas Talsu novada muzejā. 1967. gadā zemūdens pētījumus ezerā veica Jāņa Apala vadībā, šīs ekspedīcijas laikā izcēla 30 senlietas no 19 vietām ezerā. Pētījumu rezultātā ir iegūta viena no izcilākajām kuršu 12. - 15. gadsimta (galvenokārt 13. - 14. gs.) senlietu kolekcijām - rotaslietas (saktas, pakavsaktas, aproces, gredzeni, kaklarotas, zvārguļi, piekariņi u.c.), ieroči (āvas cirvji, šķēpu gali, zobeni), kā arī ļoti daudz zirglietu.

Vilkmuižas ezers atrodas Talsu pilsētas robežās. 600 m uz dienvidaustrumiem no Vilkmuižas ezera atrodas Talsu pilskalns. Apmēram 100 m no Vilkmuižas ezera austrumu krasta zināmi kuršu ugunskapi pie Vilkumuižas šķūņa jeb K. Heniņa gruntsgabalā. Arheologs Māris Atgāzis pēc pieminekļa apzināšanas 1961. gadā izteica domu, ka šajā vietā varētu būt arī kremēti mirušie Talsu pilskalna un senpilsētas iedzīvotāji, kuru mirstīgās atliekas nogremdētas ezerā. Tas pierāda kuršu pagānisko apbedīšanas tradīciju lielo noturību arī laikā, kad tie formāli bija kristīti un Talsos jau saimniekoja Livonijas ordenis.

_____________________________________________________________

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs ir lielākā latviešu tautas muzejisko vērtību krātuve. Tas dibināts 1869. gadā kā Rīgas Latviešu biedrības muzejs. Kopš 1920. gada muzejs atrodas Rīgas pilī. 1924. gadā tas ieguvis valsts muzeja statusu. Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme. Muzeja kolekcijās ir gandrīz 1 000 000 priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas u.c. Latvijas vēstures liecības.

KOMENTĀRI

(vārds) Ieraksti rezultātu

SADAļU ATBALSTA:

 
Ceļojumu un atpūtas piedāvājumi:
Latvijas čempionāts vieglatlētikā Valmieras novada Tūrisma pārvalde
29. un 30. jūnijā Jāņa Daliņa stadionā norisināsies Latvijas čempionāts vieglatlētikā, kura programmā iekļauta septiņcīņa un desmitcīņa. | Skatīt vairāk
Atpūtas un ceļojumu piedāvājumi 25.06.2024 - 03.07.2024 Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI” Trakai TIC
Publikācija “TRAĶU PILIS UN PILSKALNI” | Skatīt vairāk
Ziemeļkipra - pagarini vasaru! Estravel Latvia
Lidojums no Rīgas, transfēri un 7 naktis viesnīcā ar izvēlēto ēdināšanas programmu / Augusts - oktobris | Skatīt vairāk
no 427 EUR
Uzņēmumi


Jūrmalas TIC
,


1st-studio.com
,


Dome Hotel
,


Rija Domus Hotel
,

Par mums / about us | Ētikas kodekss | Reklāma un Sadarbība | Kontakti | Autortiesības | Partneriem
All rights reserved © 2002 - 2024 BalticTravelnews.com | Design & maintenance © 2000 - 2024 1st-studio.com

 
Total Timed::0.6943481sec.